Međunarodni dan volontera

Autor: Marija Blažević, 10. 12. 2018.

Nastavljamo s programom Nacionalne kampanje „I ja želim čitati“. Okupili smo se u školskoj knjižnici 10. prosinca kako bismo obilježili Međunarodni dan volontera

Ovaj je dan proglasila opća skupština Ujedinjenih naroda 17. prosinca 1985. godine. Od tada se svake godine 5. prosinca obilježava Međunarodni dan dobrovoljnog rada za ekonomski i društveni napredak (engl. International Volunteer Day for Economic and Social Development), odnosno Međunarodni dan volontera. Cilj je sve aktivnosti volontera i njihov dobrovoljni rad učiniti vidljivim na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.

S učenicima smo porazgovarale o tome što oni misle o volonterima te jesu li oni u nekim trenutcima bili volonteri. Dobile smo vrlo zanimljive odgovore. Odgovori su se najčešće odnosili na pomoć starijim osobama.

Nakon uvodnog dijela, krenuli smo na nama najvažniji dio – čitanje. Pripremile smo učenicima zanimljivu priču Braće Grimm Zvjezdani taliri. Priča govori o plemenitosti pomaganja, pokazuje da je nesebičnost dobra i da će biti nagrađena.

Svaki je učenik čitao dio priče. Nakon analize, shvatili su kako je važno pomagati drugima, shvatili su važnost volontiranja, pisali su vlastite motivacijske poruke koje smo postavili na izložbeni pano.

Pedagoginja Svjetlana
Knjižničarka Marija