Projektni eko dan u školskoj knjižnici

Autor: Marija Blažević, 25. 10. 2018.

Tijekom Mjeseca hrvatske knjige, u školskoj se knjižnici odvijaju raznovrsne aktivnosti. Tako smo tim povodom spojili i nekoliko zanimljivih datuma za obilježavanje – Svjetski dan jabuka i Dane kruha, kroz korelaciju Hrvatskog jezika, Matematike, Zdravstvenog odgoja i Građanskog odgoja i obrazovanja.

Učenici 3. razreda cijeli su tjedan donosili jabuke, banane, kruške, orahe te ostale namirnice kako bismo danas izradili nekoliko vrsta slastica od voća, a posebice od jabuka. Učenici su u dvije skupine dolazili u priručnu kuhinju, koja se nalazi tik do školske knjižnice, a potom započeli s radom, zajedničkim snagama s učiteljicom Danijelom i s dvije majke učenika. Zadatci su bili guljenje jabuka, rezanje jabuka, bušenje jabuka, a potom su zajedno napravili voćnu salatu, ispekli jabuke u „kaputiću“, napravili na štapiću ušećerene jabuke, punili jabuke s orasima. Dan ranije, knjižničarka i učiteljica ispekle su štrudlu od jabuka, domaću pitu od jabuka te pitu od jabuka s grisom.

Za vrijeme pripremanja finih slastica, knjižničarka je u školskoj knjižnici s ostalim učenicima obrađivala dvije priče iz knjige „Dođi da ti pričam“ Nade Iveljić. Učenici su čitali, a potom analizirali priče.

Idući nastavni sat uslijedilo je iznenađenje. Došli su gosti – učenici 2.b razreda s učiteljicom Tatjanom. Svi su zajedno poslušali priču „Zavežljajčić“, nakon čega su porazgovarali. Uslijedila je dugo iščekivana degustacija slastica od plodova zemlje. Učenici su bili vrlo zadovoljni rezultatom svoga rada, iskoristili su priliku za druženje s prijateljima, razvijajući socijalne i komunikacijske vještine te osjećaj zajedništva.

Ovaj je dan bio samo jedan mali dio onoga što učenici redovito rade kroz ovogodišnji projekt, odnosno kroz izvannastavnu aktivnost „Čitajmo zajedno: čitajmo naglas - zaboravljene knjige“, u koji smo se uključili kao jedna od pedesetak škola na državnoj razini.

Marija Blažević, knjižničarka

Ovaj mjesec: 1927