Započeo je Mjesec hrvatske knjige

Autor: Administrator , 15. 10. 2018.

Europska komisija proglasila je 2018. Europskom godinom kulturne baštine te će upravo to biti okosnica ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige.

Tradicionalna manifestacija Mjesec hrvatske knjige 2018. održavat će se s glavnom temom „Baš baština“ pod motom „(U)čitaj nasljeđe!“ i fokusom na baštinu kao temeljem nacionalnog i kulturnog identiteta, a u njoj će s ukupno oko dvije tisuće programa sudjelovati više od 200 knjižnica diljem Hrvatske. Svečano će biti otvorena 15. listopada u Knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu.

Osim što je osnovna bit programa poticanje čitanja i naglasak na važnosti knjige, ona naglašava i važnost raznolikosti baštine, njezina očuvanja i spoznavanja njezine uloge u našim životima.

Naša će se školska knjižnica također uključiti u obilježavanje s raznim radionicama za niže razrede te s natjecanjem u čitanju naglas za učenike viših razreda. Natjecanje je planirano početkom mjeseca studenog. Također, u četvrtak 18. listopada organiziran je književni susret s književnicom Brankom Primorac, namijenjen učenicima od 4. do 8. razreda, koji će se održati s početkom u 11 sati.

Mjesec hrvatske knjige tradicionalna je manifestacija koju od 1995. godine organiziraju i realiziraju, u suradnji s Programskim i organizacijskim odborom manifestacije, Knjižnice grada Zagreba. Pokrovitelj manifestacije je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.

Tijekom mjesec dana (15. listopada – 15. studenoga) nastoji se na državnoj, ali i na lokalnim razinama što intenzivnije govoriti o knjizi, bilo s gledišta onih koji se profesionalno bave knjigom, bilo onih koji koriste usluge knjižnica, knjižara i slično. Ideja je okupljati na različitim programima sve one koje knjiga istinski zanima.

Središnji program manifestacije čine - svečanost otvaranja manifestacije, Nacionalni kviz za poticanje čitanja djece i mladih, obilježavanje Dana hrvatskih knjižnica 11. studenoga, jednodnevna akcija čitanja u vrtićima, školama, knjižnicama i domovima umirovljenika te sudjelovanje knjižnica na Interliberu. Na lokalnoj razini svaka ustanova, gotovo uvijek knjižnica sa suradnicima i partnerima, organizira svoje programe: tribine, predstavljanje novih izdanja, izložbe novih naslova, obilježavanje godišnjica značajnih ljudi, animacijske i edukacijske aktivnosti.

Ovaj mjesec: 1932