Pjesmoboj za Svjetski dan poezije

Autor: Svjetlana Carić, 23. 3. 2023.

Dana 21. ožujka obilježava se Svjetski dan poezije koji smo obilježili na vrlo zanimljiv način i u natjecateljskom duhu. Učenici i učitelji natjecali su se u igri Pjesmoboj koju je osmislila i provela pedagoginja Svjetlana Carić.

Svjetski dan poezije obilježili smo natjecanjem u igri Pjesmoboj, koju je osmislila i provela s učenicima i učiteljima pedagoginja Svjetlana Carić.

Natjecali su se učenici od 5. do 8. razreda, uz svoje učitelje. Zadatak natjecateljima bio je, nakon podjele u grupe, napisati jednu zajedničku pjesmu prema zadanim kriterijima. Jedan od kriterija bio je upotrijebiti pojmove/motive koje su natjecatelji nasumično izvlačili. Pojmove smo posudili iz pjesama Antuna Gustava Matoša, kako bi se naši učenici i učitelji okušali u stvaranju nove lirike u Matoševom duhu.

Matoš nam je u ovoj igri posebno važan jer je ova aktivnost dio realizacije projekta u koji je ove školske godine uključena i naša škola. Naziv projekta je „Matoševe škole koračaju njegovim stopama“, a provodi se u hrvatskim školama koje nose Matoševo ime.

A, sada, vratimo se Pjesmoboju i pročitajmo izvanredne uratke naših timova i upoznajmo se s pobjedničkom pjesmom

Pobjednička pjesma je Nestanak djevojčice.

A, pobjednički tim čine: učitelj Vjekoslav Palatinuš i učenici Marta Zuanović, Borna Beštek, Nika Milovac, Ema Samardžić i Leonardo Tuk

Nestanak djevojčice

Dok djevojčica pjesmu piše,

u kosi joj ruža miriše.

Prema njoj prosjak dolazi,

a u njoj bol ne prolazi.

Zamišlja sebe poput ljepotice,

a ima život poput sirotice.

U daljini gusar frulu svira

te nju u srce dira.

Po ulici kopita zvone,

a njena duša polako tone.

Ona kostur polako postaje,

život njen polako nestaje.

U nastavku pročitajte ostale pjesme naših natjecateljskih timova:

Ljubav u proljeće

Ja, poeta ili pjesnik,

kao maćuhica, proljetni vjesnik,

pišem pjesmu, a ne dramu,

za prkosnu mladu damu.

U očima mojim boginja je ona

poput čokolade, poput bombona,

poput najljepšeg labuda u gnijezdu,

podsjeća na najsjajniju zvijezdu.

Dok stihove pišem, kiša lagano pada,

s njom odlazi i moja nada,

za mene više nema sunca

jer moje srce samo za nju kuca.

Autori: učitelj Velimir Tresk i učenici Ivana Vukovski, Dominik Saher, Mihovil Zebec, Karlo Zubak, Luka Stanković

Knez i gospa

Mladi knez je

krenuo na put,

svojoj gospi nosi sonet

i cvijet žut.

Stigao je do grada

oko kojeg leti kos,

u njega je velik,

dugi žuti nos.

Knez dade gospi sonet i

cvijet žut,

pokloni joj se i ode

na drugi dalek put.

Autori: učitelj Siniša Milosavljević i učenice Ema Grubišić, Valentina Dubravac, Anđela Hunjet, Korana Bolješić

Ubojita noć

Bila je noć

Lisac je dobio veliku moć.

Lukavi lisac, dežurni krivac,

Ostalim životinjama puca živac.

Uz veliki napor

izašao je kroz zatvor

lukavi lisac, snalažljivi lopov,

janjetu je bolno

odzvonilo zadnje zvono.

Ova je basna

završila kobno,

nestali su

janje i veliko zvono.

Autori: učitelj Bojan Stojčević i učenice Antonija Jurišić, Karla Knežević, Sara Hađikan, Matea Kolačko, Leona Marija Lokner

Za odabir najuspješnije pjesme bilo je zaduženo tročlano povjerenstvo: Svjetlana Carić, Biljana Farkaš i Kristina Krolo. Pobjednicima, ali i svim sudionicima, uručeni su simbolični pokloni.

Čestitamo autorima pobjedničke pjesme te i svim ostalim natjecateljima - pjesnicima, jer su u kratkom vremenu i po više zadanih kriterija uspjeli napisati zbilja zanimljive pjesme koje su nas oduševile. Tako su naši učitelji i učenici opet pokazali svoju razigranu maštu kojom zajednički uljepšavaju boravak u našoj školi.

Svjetlana Carić