Stolisnik – najljepša hrvatska riječ po izboru učenika 8. razreda

Autor: Administrator , 14. 3. 2023.

Ove godine povodom Dana hrvatskoga jezika učenici osmog razreda birali su najljepšu hrvatsku riječ. Učenici su tijekom školske godine zapisivali i proučavali hrvatske riječi koje su njima zanimljive, drage, koje im zvuče lijepo ili za njih imaju neko posebno značenje.

Ove godine povodom Dana hrvatskoga jezika učenici osmog razreda birali su najljepšu hrvatsku riječ. Učenici su tijekom školske godine zapisivali i proučavali hrvatske riječi koje su njima zanimljive, drage, koje im zvuče lijepo ili za njih imaju neko posebno značenje.

Do trećeg mjeseca skupilo se mnogo lijepih hrvatskih riječi. U posljednjem krugu izbora našle su se ove riječi: vadičep, žmurak (punoglavac), stolisnik,šapica, čičak, krošnja.

Na kraju izbora riječ stolisnik dobila je najveći broj glasova. Stolisnik je imenica muškog roda (G stolisnika; mn. stolisnici, G stolisnika).To je biljka vrlo rasprostranjena po livadama. Stolisnik je poznat po ljekovitim svojstvima pa mu otud i znanstveni naziv Achillea millefolium - po grčkom junaku Ahileju, koji je, prema Ilijadi, stolisnikom liječio svoje rane. Sličan naziv ima i u našem narodu, hajdučka trava, biljka kojom su hajduci liječili svoje rane.

A vi? Jeste li ikad razmišljali koja vam je hrvatska riječ najljepša i zašto?

Učiteljica Kristina Krolo