Dok svira radio…

Autor: Svjetlana Carić, 13. 2. 2023.

Upalite radio jer danas je Svjetski dan radija!

Na satu Hrvatskoga jezika (u sklopu nastavne jedinice Slušam) učenici 7. b razreda razgovarali su koliko slušaju radio, što slušaju na radiju i kakav im je odnos prema radiju kao mediju 21. stoljeća. Složili su se da, iako je jedan od starijih medija i usprkos tomu što se pojavio „svemoćni“ internet, radio još uvijek može biti koristan i zanimljiv svim generacijama.

Budući da se Svjetski dan radija obilježava 13. 2., na satu Hrvatskoga jezika (u sklopu nastavne jedinice Slušam) razgovarali smo koliko učenici slušaju radio, što slušaju na radiju i kakav odnos imaju prema radiju kao mediju 21. stoljeća. Učenici su istražili podatke o pojavi radija u Hrvatskoj. Radiostanica Zagreb počela je s emitiranjem 1926. godine, a kasnije se iz Radiostanice Zagreb razvio Radio Zagreb koji je bio preteča Hrvatskog radija, tj. Hrvatske radiotelevizije. Prve riječi Hrvatskog radija 1926. godine bile su: „Halo, halo! Ovdje radio Zagreb!“  Izgovorila ih je prva spikerica Božena Begović.

Učenici najčešće na radiju slušaju glazbu, vole emisije o glazbi i sportu, a najmanje slušaju vijesti i informativne emisije. Vole slušati Radio Orahovicu, Radio Viroviticu, Otvoreni radio i Hrvatski radio.Tranzistor (džepni radio) od učenika ne koristi nitko (samo učiteljica ponekad).

I za kraj, upalite radio, možda čujete omiljenu glazbu ili saznate novu, korisnu informaciju. Iako je jedan od starijih medija, radio još uvijek može biti koristan i zanimljiv svim generacijama.

Kristina Krolo