Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka

Autor: Svjetlana Carić, 9. 12. 2022.

Dana 7. prosinca, na Dan sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara, u prvom je razredu na poseban način obilježen Školski medni dan, program Ministarstva poljoprivrede.

Svrha provedbe Programa je podizanje svijesti djece, od rane dobi, o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda te ukazati na ulogu i značaj pčelarstva u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji.

Učiteljica Suzana Okrugić i učenici prvog razreda u goste su primili članove Pčelarske udruge Pčelica iz Orahovice te stručnu suradnicu Tehnološko-inovacijskog centra Virovitica Nelu Draču.

Predsjednik Udruge, gospodin Duško Grdić, djeci je govorio o pčelarima, o životu i radu pčela te o postupku na koji nastaje med. Gospodin Duško je iz Čačinaca, a  njegov je med visoko ocijenjen i nagrađivan na brojnim natjecanjima.

Hrvoje Zuanović, u pravom pčelarskom odijelu i tajnik Udruge, Branko Borić, pokazali su učenicima kako izgleda prava košnica i od čega se sastoji.

Gospođa Nela je putem slikokaza „Tko su vrijedne pčelice“ opisala izgled pčele, razliku ose i pčele, odlazak pčela na livadu i prikupljanje nektara kojeg nose u košnice te koje sve vrste meda i pčelinjih proizvoda postoje.

Učenici su bili vrlo motivirani, postavljali su i odgovarali na brojna pitanja. Zaključili su da nema pčela, ne bi bilo hrane, a time niti nas.

Ipak, najslađa je na kraju bila degustacija nekoliko vrsta meda: bagrem, lipa, cvjetni, šumski, amfora i kesten. Učenici su dobili paketiće s Medom hrvatskih pčelinjaka, edukativnom slikovnicom i letkom.

Zahvaljujemo Pčelarskoj udruzi Pčelica i Tehnološko inovacijskom centru na dolasku i edukaciji naših najmlađih o vrijednosti plemenitih pčelica.

Kristina Krmpotić