Terenska nastava učenika sedmih i osmog razreda u Virovitici i Noskovačkoj Dubravi

Autor: Svjetlana Carić, 2. 12. 2022.

Učenici sedmih i osmog razreda pod vodstvom razrednika Velimira Treska, Mirjane Foro i Zdenke Milobara te uz pratnju ravnateljice Kristine Krmpotić posjetili su Panonski drvni centar kompetencija i Tehnološko inovacijski centar u Virovitici, a potom i informativno edukativni centar i hostel „Dravska priča“ u Noskovačkoj Dubravi.

Terenska je nastava omogućila učenicima upoznavanje s mogućnostima izbora zanimanja koja su tražena na našem području te mogućim drvnim smjerovima nakon što završe osnovnu školu, ali i upoznavanje s biološkim raznolikostima te životinjskim vrstama uz obližnju rijeku Dravu.

U Panonskom drvnom centru kompetencija u Virovitici učenici su se upoznali s fazama u drvnoj proizvodnji od dizajna proizvoda, njegova istraživanja, razvoja i testiranja te plasiranja proizvoda na tržište. Učenici Tehničke škole Virovitica predstavili su ponuđene drvne smjerove videoprikazom, a potom i praktičnim radovima koje su napravili na nastavi. Učenici su vidjeli i neke primjere drvnih proizvoda izrađenih u Drvnom centru kao što je Glazbeni most koji okružuje Dvorac Pejačević u centru Virovitice te su obišli ostatak Drvnog centra. Naučili su kako funkcionira 3D printer, kako se za pojedini proizvod odredi broj godina garancije te kako se programiraju strojevi. U Tehnološko inovacijskom centru učenici su saznali kakva se istraživanja provode na području biotehničkih znanosti, točnije kako se degustiraju vina i kako se pravi med i sir.

Zadnja destinacija ove terenske nastave bio je informativno edukativni centar „Dravska priča“ koji se nalazi u obnovljenom i rekonstruiranom nekadašnjem ljetnikovcu grofa Draškovića iz 19. stoljeća, a okružen je oslikanim stazama s 3D efektom. Svaki je prostor tematski uređen pa su učenici uživali prolazeći kroz prostorije s nazivima Svijet sova, Flora, Kutak leptira, Ribe, Vodozemci i gmazovi, Ptičja pjevaonica i Dravske šume vila i vilenjaka, ali i obogatili svoje znanje o biljnom i životinjskom svijetu. Najveće je oduševljenje privukao dabrov brlog te uvećani prikaz dravskih kukaca. Nakon toga obišli smo poučnu stazu te vidjeli ptice koje se nalaze u oporavilištima. Pažnju učenika privukla je Ivana, zapravo orao štekavac koji je najveća ptica grabljivica nizinske Hrvatske. Ivana je već duže vrijeme u oporavilištu te se nadamo da će njezino puštanje u slobodu koje su nam najavili voditelji biti uspješno.

Učiteljica Mirjana Foro