Razredni projekt "Što su jeli naši stari?"

Autor: Svjetlana Carić, 28. 11. 2022.

Učenici 6.a razreda su pod mentorstvom učiteljice Mirjane Foro proveli projekt kojem je cilj bio izrada kuharice "Što su jeli naši stari?" kojom su se upoznali s receptima koji su već dugi niz godina dio naše slavonske kulture i baštine, a također su okušali svoje kulinarske sposobnosti te naučili pisati recenziju.

Šestaši su nakratko na satu Hrvatskog jezika postali recenzenti i masterchefovi!

Odabrani razredni projekt učenika 6.a razreda pod satom Hrvatskog jezika i pod mentorstvom učiteljice Mirjane Foro bio je izrada kuharice "Što su jeli naši stari?" kojom ne samo da su se upoznali s receptima koji su već dugi niz godina dio naše slavonske kulture i baštine, već su okušali i svoje kulinarske sposobnosti zasukavši rukave i sami pomažući u njihovoj pripremi.

Budući da su projekt realizirali u parovima, učenici su intervjuirali naše sumještane koji su u mirovini o tome koja su jela bila omiljena u vrijeme kad su oni bili mladi, a svoja su saznanja predstavili na satu te su potom u paru odabrali recept koji će pripremiti. Nakon što su vidjeli primjere recenzija i naučili kako ih napisati, učenici su na satu organizirali zajedničku kušaonicu proizvoda pri čemu su nakon svakog kušanja zapisali svoju recenziju i stručni kulinarski sud o svakom receptu. Na idućem smo satu koristeći računalnu tehnologiju rukom pisane recenzije pretipkali te ujedno naučili nešto novo o izradi tablica u Word dokumentu, a potom su recepti i recenzije spojeni u jedan dokument, odnosno razrednu kuharicu koji možete vidjeti na slikama u nastavku.

Uvijek iznova potvrđuje se istinitom poznata pjesma "Kad se male ruke slože, sve se može, sve se može" koja je u filmu "Vlak u snijegu" ujedinila dječje ruke u čišćenju snježnog pokrivača, a ovdje u spravljanju domaćih delikatesa s etno potpisom Slavonije. Doista se zajedničkim radom i uz volju sve može, ali ama baš sve. Bravo 6.a!

Našu kuharicu možete također prelistati ovdje:

Učiteljica Mirjana Foro