Tjedan školskog doručka - Pripremi doručak!

Autor: Svjetlana Carić, 17. 10. 2022.

Obilježili smo Tjedan školskog doručka. U nastavku pročitajte na koji način su učenici razredne nastave sudjelovali u ovoj značajnoj aktivnosti.

Tjedan školskog doručka pokrenut je u sklopu projekta Živjeti zdravo s ciljem podizanja svjesnosti o važnosti nutritivno bogatog doručka za svako školsko dijete. Povodom toga se od 2020. godine svakog listopada, uoči Svjetskog dana hrane, slavi nacionalni Tjedan školskog doručka. Škole u Tjednu školskog doručka putem zabavnih aktivnosti podsjećaju na važnost očuvanja zdravlja i stvaranja pravilnih prehrambenih navika učenika.

Dana, 14. 10., u blagovaonici Škole učenici razredne nastave sa svojim su učiteljicama pripremali zdravi doručak. Učenici prvog razreda pripremili su müsli s jogurtom, učenici drugog razreda mazali su na integralnom kruhu namaze (domaći pekmez od marelica, šljiva i dunja te "masni kruh" s crvenom paprikom). Učenici trećeg razreda pravili su voćne ražnjiće s grožđem, mandarinama, kruškama, jabukama i bananama, a učenici  četvrtog razreda napravili su čarobnu voćnu salatu. Pripremljene obroke poslužili su jedni drugima na velikom stolu te su se svi učenici poslužili čime su htjeli. Zbilja nam je svima bilo zanimljivo sudjelovati u pripremi doručka za sebe i svoje prijatelje. Zdravi doručak je baš zanimljiv, ali i jako zdrav te nam daje puno potrebne energije za učenje, rast  i razvoj.

Nakon zdravog doručka i prave okrjepe, krenuli smo pješice na terensku nastavu u ŠRC Rupa, kako bismo pozdravili jesen. Organizirali smo utrku 1. i 2. razreda te 3. i 4. Rekreativno smo igrali nogomet na velikom igralištu i igralištu vrtića. Također smo posjetili Dječji vrtić pa nam je bilo zanimljivo prisjetiti se igara i druženja s tetama.

Tada smo zapravo uočili koliko nam je snage dao zdravi doručak. Stoga, preporučujemo svima - hranite se zdravo! Jedite voće i domaću hranu i izbjegavajte gazirane i slatke sokove, grickalice, puno šećera iz slatkiša i slično.

Sretni i puni doživljaja vratili smo se kućama.

Učiteljica prvog razreda, Suzana Okrugić, još nam je ispričala: "Tjedan zdravog doručka otvorili smo istraživanjem kataloga raznih prodavaonica. Nakon istraživačkog dijela učenici su izrezivali namirnice koje vole konzumirati, uspoređivali izrezane namirnice s prijateljem iz klupe te izradili plakate u paru. Igrali smo igru pomoću koje smo osvijestili zdravu i raznoliku prehranu, a nakon toga razgovarali smo izrađenim plakatima te razvrstavali zdrave i nezdrave namirnice. Zatim su njihove olovke i bojice postali kuhari te su nam skuhale zdrav obrok. Cijeli tjedan također smo se pripremali i za manifestaciju Za bakinim stolom koja se održava 16. 10. 2022. s početkom u 15:00 sati te smo uređivali našu učionicu raznim jesenskim plodovima."

Svjetlana Carić