Dječji tjedan 2022.

Autor: Svjetlana Carić, 11. 10. 2022.

Obilježili smo Dječji tjedan i to raznim i zanimljivim aktivnostima. Nadamo se kako ćete izdvojiti malo vremena i prošetati ovim člankom kako biste, barem kao čitatelj, bili dio našeg tjedna.

Kao što smo vas obavijestili u prethodnom članku, Dječji tjedan otvorili smo u ponedjeljak, 3. 10., šetnjom do centra mjesta, putem dijeleći poruke odraslima.

Drugi dan Dječjeg tjedna bio je rezerviran za druženje s kućnim ljubimcima, a to je ono što djeca jako vole. Ujedno smo obilježili Svjetski dan zaštite životinja koji se obilježava 4. listopada. Naše razrede posjetio je mačak Leo, kućni ljubimac naše pedagoginje Svjetlane. U 3. razredu učenici su taman učili o mačku putniku Lučkom pa im je Leo usput ispričao kako i sam putuje trajektom, kao i mačak Lučki. Učenici 2. razreda Lea su uspavali jesenskom uspavankom. S pedagoginjom i učiteljicama učenici su razgovarali o pravima djece i "pravima" životinja. Zaključili smo kako poznajemo puno dječjih i životinjskih prava.

Učenici 4. razreda uživali su u društvu mačka, a nakon toga opisivali kako najbolje provesti dan sa svojim kućnim ljubimcem. Izradili su razrednu knjigu o svojim kućnim ljubimcima.

Treći dan Dječjeg tjedna bio je u sportskom duhu. U našim sportskim dvoranama odvijala su se napeta natjecanja. Krenimo redom:

Učenici 1. i 2. razreda, s učiteljicama Suzanom Okrugić i Tajanom Maršić, odigrali su graničara, pod radnim nazivom Igre bez granica. Pobijedila je 1. vrsta mješovito. Na kraju su se počastiti grickalicama.

Učenici 3. i 4. razreda, s učiteljicama Danijelom Lokner i Marijom Čunko Fridl, imali su natjecateljske igre u dvije mješovite skupine - Grcko i Kobra. U tablici množenja rezultat je bio izjednačen po pitanju znanja, ali je po brzini pobijedila skupina Grcko. U igri iks-oks pobijedila je Kobra rezultatom 3:1. U igri graničar bolja je bila skupina Kobra.

U velikoj sportskoj dvorani odvijala se prava sportska drama! Natjecali su se učenici i učitelji u povlačenju užeta i u graničaru. U povlačenju užeta pobijedio je 7. a razred, a u finalu graničara između 7. razreda i učitelja, pobijedili su - UČITELJI!!! No, kako je bio Svjetski dan učitelja, nama se nekako čini kako su im učenici malo popustili u borbi. Hm... što vi mislite? Učitelji, još jednom, neka vam je sretan vaš dan!

Nakon natjecanja, u holu Škole počastili smo se sokom i grickalicama, uz glazbu i smijeh.

Učenici 4. razreda upoznali su se i s tradicijskim igrama te otplesali uz pjesmu: Širi, širi, veseli peškiri i pjesmu iz Slavonije Kaži mi, kaži, od čega su gajde.

Četvrtak, 6. 10., učenike 1. razreda posjetio je policijski službenik Milan Rončević, kako bi učenike educirao o sigurnosti u prometu. Učenici su vježbali kako na najsigurniji način prijeći cestu preko pješačkog prijelaza.

Ostanimo još kratko u 1. razredu. Učenici su posjetili i školsku knjižnicu, čitali bajku Crvenkapica i pogledali istoimeni crtani film. Crtali su, bojali, pjevali, plesali i izradili malu Crvenkapicu na svojem prstu.

Zadnji dan Dječjeg tjedna, petak, učenike razredne nastave posjetili su učitelji predmetne nastave. Učitelj Velimir Tresk i učiteljica Mirjana Foro posjetili su 3. i 4. razred. Učenici su postavljali brojna pitanja o njihovom djetinjstvu te čuli mnoge zanimljive zgode, također su spoznali kako trebaju svakodnevno ponavljati sadržaje jer si tako olakšavaju učenje, a ne učiti odjednom. Učitelji su im rekli kako vole svoj posao jer je to njih poziv - njihov život!!!

Na satu TZK-a učenike 1. razreda posjetile su dvije učiteljice, a to su učiteljica Sanja Cingel i Mateja Galić. Govorile su o svome djetinjstvu te kako su svoje vrijeme provodile vani sa tridesetak svojih prijatelja i igrali razne dječje igre.

No, to nije sve. Svakodnevno su se u našim učionicama odvijale razne aktivnosti. Izdvajamo neke od njih:

Vjeroučitelj Mirko Krolo, razrednik 6. a razreda, sa svojim je učenicima pozdravio Dječji tjedan na način da su zajedno pripremili šarene balone s natpisom "Ljubav djeci prije svega", što je moto Dječjeg tjedna. Balonima su ukrasili ogradu ispred škole.

Učenici 6. b razreda s razrednicom Sanjom Cingel zabavili su se uz film Hocus Pocus te počastili sokovima i grickalicama, što jednostavno uz film najbolje odgovara.

O Dječjem tjednu u 7.a razredu ispričala nam je razrednica Mirjana Foro:

"Učenici 7.a razreda sa svojom su razrednicom Mirjanom Foro Dječji tjedan obilježili u znaku igre i igara. Budući da je igra nešto što je sastavni dio svakog djetinjstva te da tijekom igre djeca prelaze granice mašte pa tako štap postaje čarobni štapić, stol prekriven dekom kućica za skrivanje, čarapa lutka, a dijete princeza ili superheroj, odlučili smo i mi na satu maštati i prisjetiti se dobrih starih dana, tj. svih omiljenih igara i načina zabave iz djetinjstva. Put niz ulicu sjećanja bio je zabavan, a za neke i put novih otkrića jer su saznali za neke igre koje sami nisu igrali kad su bili manji. Nakon toga uslijedio je turnir igranja društvene igre „Čovječe, ne ljuti se“ u kojemu se vrlo napeto iščekivalo pobjednika/cu. Na kraju sata učenici su svoje prijedloge kako oživjeti dječja igrališta, maknuti današnju djecu s malih ekrana i koju bi igru sami osmislili da imaju mogućnost oslikali na papirima. Vjerujem da ćete uživati u ovim slikovnim prikazima i načinima kako je 7.a uputio i oblikovao „SOS za dječju igru“, poziv svoj djeci da maštaju, igraju se u prirodi sa svojim vršnjacimate da jednostavno budu djeca."

Pogađate, već se veselimo sljedećem Dječjem tjednu!

Svjetlana Carić