Pružimo podršku osobama s Downovim sindromom!

Autor: Svjetlana Carić, 26. 3. 2014.

Prvašići

zajedno s  učiteljicom

Tatjanom  Maršić

obilježili

Međunarodni dan osoba s

Down sindromom

- 21.  ožujak.

Pružimo podršku osobama s Downovim sindromom!

Jedva smo dočekali dan podrške osobama s Downovim sindromom! Svi smo obukli različite čarapice u znak podrške. Zanimalo nas je što će ostali učenici reći kad nas vide u različitim čarapicama.

Naučili smo da djeca s Downovim sindromom imaju jedan par kromosoma više od nas te da se zbog toga razlikuju. Učili smo da sva djeca i svi ljudi na svijetu imaju pravo na različitost. Želimo da svi razumiju i prihvaćaju ljude koji su po nečemu različiti.

Učiteljica nam je pričala kako su djeca koja su rođena s Downovim sindromom zaigrana i kako vole druge ljude. Osobe s Downovim sindromom trebaju puno ljubavi i daju puno ljubavi. One zauvijek ostaju djeca.

Naša pedagoginja došla nam je pomoći u fotografiranju naših čarapica kako bi pokazali svima kako i mi znamo da u našoj okolini živi puno različitih ljudi zbog kojih je svijet bogatiji!

Na kraju, Marko je zaključio: ”Osobe s Downovim sindromom su velika djeca sa sretnim osmjehom i veeelikim srcem!”

Učenici 1.razreda i učiteljica Tatjana Maršić

21. ožujka - Međunarodni dan osoba s Down sindromom

Ujedinjeni narodi su 10. studenog 2011. godine donijeli odluku kojom se 21. ožujka obilježava kao Međunarodni dan osoba s Down sindroma.

Datum 21. 3.  simbolizira 3 reprodukcije 21. kromosoma što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom.

Usvajanjem ove odluke UN iskazuje svoju podršku zaštiti prava, inkluziju i dobrobit osoba s Down sindromom u cijelom svijetu.

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti.