Vidi i klikni - radionica HAK-a

Autor: Svjetlana Carić, 20. 10. 2023.

U četvrtak, 19. listopada 2023. godine, posjetili su nas predstavnici Hrvatskoga autokluba (HAK) koji su u našoj školi održali radionice za učenike razredne nastave. Školsku sportsku dvoranu pretvorili smo u poligon za održavanje radionice. Gošće iz HAK-a su na zanimljiv način ponovile i pojasnile učenicima najosnovnija prometna pravila kojih se trebaju pridržavati kao aktivni sudionici u prometu, bilo kao pješaci bilo kao suputnici u vozilima. Ideja programa je učenje kroz činjenje, odnosno usvajanje informacija, spoznaja i znanja o tome kako prepoznati i uočiti opasnost u prometu, te kako biti vidljiv za vozače, kroz praktične primjere.

Učenici su na radionici imali priliku naučiti kako se ponašati kao pješaci te kako se ponašati kao putnici u automobilu. U prvom dijelu radionice učenici su se prisjetili kako pravilno koristiti nogostup, objašnjeni su im rizici neodgovornog ili nesmotrenog prelaska ceste te su ponovili pravilno prelaženje ceste korištenjem pješačkih prijelaza. Učenici su svladavali elemente sigurnijeg prelaska ceste preko zebre, prelazak preko neobilježenog pješačkog prijelaza i prelazak ceste između dva parkirana automobila. U drugom dijelu radionice učenici su učili kako se trebaju pravilno ponašati kao suputnici u autu, odnosno važnost korištenja autosjedalice i sigurnosnog pojasa.

Po završetku radionice svi su učenici od Hrvatskog autokluba dobili prigodne poklone.

Učenici su bili oduševljeni radionicom, a najviše pažnje plijenio je električni automobil te lutak Haki.

Pedagog Bojan Stojčević