Europski dan jezika na satu njemačkog jezika

Autor: Svjetlana Carić, 28. 9. 2023.

Uz učiteljicu Draganu obilježili smo Europski dan jezika na satu njemačkog jezika.

Diljem Europe, 700 milijuna Europljana zastupanih u Vijeću Europe s 46 država članica, potiču se na učenje što više jezika, u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje. Budući da je jezična raznolikost alat za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta, Vijeće Europe promiče višejezičnost u cijeloj Europi.

Na inicijativu Vijeća Europe, Europski dan jezika obilježava se 26. rujna, još od 2001. – u suradnji s Europskom komisijom.

Prošli tjedan smo obilježavali Europski dan jezika na satu njemačkog jezika. U petom i šestom razredu smo čitali tradicionalne njemačke brojalice. U sedmom i osmom razredu brzalice na njemačkom jeziku. Učenici su birali svoje brojalice/brzalice, te ih čitali, što nije lak zadatak. Ipak smo se lijepo zabavili uz šaljive brojalice/brzalice. Zatim su učenici napisali svoju brojalicu/brzalicu na šareni papir i nacrtali o čemu se radi. Na slikama su radovi naših učenika.

Četvrti razred, koji je i početni razred za njemački jezik, je imao jedan poseban sat. Tradicionalno su učenici predmetne nastave bili učitelji njemačkog jezika u četvrtom razredu. Oni su na taj način učenicima početnicima uljepšali ovaj težak početak, učenje jednog stranog jezika, ali na ovaj način najviše vidimo koliko su učenici napredovali u jednoj godini.

Ove godine su se javili učenici petog razreda da budu učitelji u četvrtom razredu. To su Lana, Mia i Matijas. Učili smo brojeve do 12 na njemačkom jeziku. Naravno sve to kroz zabavu i igru, bacali smo lopticu i igrali smo bingo, na kraju sata smo svi zajedno zapjevali. Naši mladi učitelji bi češće dolazili na sate i bili u ulozi učitelja, ali nije to lako izvedivo. Pogledajte na slikama ovaj veseli tjedan.

Učiteljica Dragana Dropulja