Održano natjecanju u čitanju naglas!

Autor: Marija Blažević, 12. 11. 2019.

Mjesec hrvatske knjige ove je godine posvećen glazbi te je glavni moto U ritmu čitanja. Prateći upravu tu temu, u našoj smo školskoj knjižnici organizirali natjecanje u čitanju naglas za učenike viših razreda.

Mjesec hrvatske knjige manifestacija je kojom se tijekom mjesec dana, od 15. listopada do 15. studenoga, nastoji na nacionalnoj i na lokalnim razinama govoriti o knjizi, promicati čitanje te na različitim programima okupljati sve one koje knjiga istinski zanima.

Tako smo se i mi uključili, kao i svake godine do sada, u program čitanja naglas.

Prijavilo se najviše učenika do sada, njih ukupno 23.

Prijavljeni učenici čitali su Ljubav i zlobu koju je napisao Dimitrija Demeter, a potom uglazbio Vatroslav Lisinski, što je bila ujedno i prva hrvatska opera. Učenici su tekst čitali u izvornom obliku.

Povjerenstvo se sastojalo od tri člana, knjižničarke Marije Blažević, nastavnice Hrvatskog jezika Kristine Krolo te pedagoginje Svjetlane Carić. Povjerenstvo je imalo izuzetno težak zadatak. Svakome učeniku su dodjeljivale bodove za sljedeće kategorije:

-govorne vrednote: intenzitet, intonacija, tempo, modulacija, stanka, ritam,
upotreba mimike i geste
-prirodne glasovne kvalitete interpretatora: ugodna boja, bogata melodioznost glasa
-uočavanje akcenata pojedinih rijeci i rečenica; točnost
-jasnoća i razgovjetnost

Glavni pomagač Povjerenstvu bio je jedan od članova Vijeća učenika Luka Jerbić koji je zbrajao ocjene.

Prvih šest učenika s najviše bodova ušlo je u finale te su dodatno čitali tekst koji nisu imali prilike ranije naučiti čitati.

Prva tri mjesta osvojili su sljedeći učenici:

1.mjesto osvojila je Franka Zubak, učenica 6.r.

2.mjesto osvojila je Dora Behin, učenica 5.r.

3.mjesto osvojio je Frane Zubak, učenik 8.a r.

Učenicima finalistima uručena su priznanja za sudjelovanje te poklončići koje su osigurali sponzori Školska knjiga i Zagrebačka banka.

Knjižničarka Marija Blažević