IZVJEŠĆE o provedenom eTwinning projektu Uđimo u knjige/Let's get into the book

Autor: Marija Blažević, 25. 5. 2022.

eTwinning projekt Uđimo u knjige provodio se od rujna 2021. do svibnja 2022. godine.

Autorica projekta je naša učiteljica škole Sandra Kraljik koja je u opisu projekta predložila aktivnosti koje se mogu provoditi tijekom godine svaki mjesec. Koordinatorica i sudionica projekta knjižničarka Marija Blažević priključila se projektu i provodila aktivnosti s učenicima od 1. do 4. razreda, iz razloga što kao stručni suradnik nema vlastiti razred. Tako da je ukupan broj obuhvaćene djece projektom 75 te 4 razredna učitelja.

Cilj svih aktivnosti bio je povećati interes učenika za knjigu. Na zanimljiv način dati učenicima priliku da se bolje upoznaju s knjigom i da je upoznaju na drugačiji način; proširiti svijest o važnosti čitanja; proširiti rječnik, poboljšati čitalačke vještine, razvijati digitalne vještine.

Provedeno je ukupno 11 aktivnosti.
učenici 4. razreda sudjelovali su u 3 aktivnosti – Dječja prava, izrada digitalnog plakata; izvedba igrokaza Božićni razgovori i izrada digitalne knjige Čitanje je važno
učenici 3. razreda sudjelovali su u 3 aktivnosti – izrada loga projekta; Promijeni dio priče: Pinokio; Čitanje priča naglas povodom Svjetskog dana pripovijedanja
učenici 2. razreda sudjelovali su u 2 aktivnosti – obrada priče Uljuđeni vuk povodom Mjeseca hrvatske knjige; Zaljubi se u stihove povodom Valentinova
učenici 1. razreda sudjelovali su u 2 aktivnosti – Budi Crvenkapica; obrada priče Medo koji voli grliti, povodom Međunarodnog dana zagrljaja; izvedba igrokaza Sunce na odmoru povodom Međunarodnog dana obitelji

Kroz aktivnosti smo obuhvatili nekoliko nastavnih predmeta – Hrvatski jezik, Prirodu, Likovnu kulturu i međupredmetne teme Građanskog odgoja i IKT-a.

Učenici su radili u digitalnim alatima Storyjumper – izradili smo e-knjigu Čitanje je važno, Clideo – izradili smo video kroz aktivnost Budi Crvenkapica, Canva – izrada loga projekta i izrada digitalnog plakata Dječja prava, Google Forms – evaluacijski upitnik.

Nakon svih aktivnosti provedena je evaluacija zadovoljstva sudjelovanjem u projektu. Iz dobivenim rezultata vidimo kako su sudionici zadovoljni provedenim aktivnostima, ali uvijek može bolje te se nadamo kako ćemo ponovno nagodinu surađivati na nekom novom projektu.

Aktivnosti su redovito objavljivane na mrežnoj stranici knjižnice – Virtualna knjižnica i na mrežnoj stranici škole te su materijali objavljivani na TwinSpace-u projekta. Također, pregled rada svih aktivnosti može se vidjeti u holu škole na školskom panou s kojim želimo upoznati javnost kako smo provodili projekt.

Knjižničarka:
Marija Blažević