Završno izvješće - Nacionalna kampanja "I ja želim čitati"

Autor: Marija Blažević, 29. 8. 2019.

Već treću godinu sudjelujemo u Nacionalnoj kampanji „I ja želim čitati“. Ova vrijedna kampanja želi ukazati na probleme s kojima se susreću osobe s teškoćama čitanja i disleksijom.

Hrvatsko knjižničarsko društvo organizator je ove kampanje kojom se želi upozoriti hrvatska javnost na probleme osoba s teškoćama čitanja i disleksijom. Procjene su da pet do deset posto populacije u Hrvatskoj ima disleksiju. Ako se na vrijeme ne dijagnosticiraju, teškoće čitanja mogu dovesti do odustajanja od učenja i utjecati negativno na ostale vidove života. Nažalost, u Hrvatskoj nema sustavnog i organiziranog istraživanja teškoća čitanja i disleksije. Umrežavanjem i poticanjem na akciju različitih dionika u društvu, škola, fakulteta, državnih, lokalnih i civilnih organizacija, nakladnika te svih zainteresiranih osoba želi se promijeniti ovakvo stanje.

Zato smo se i mi uključili. Školska knjižničarka Marija Blažević i pedagoginja Svjetlana Carić, zajedničkim snagama osmislile su radionice za naše učenike.

Iako su do sada u kampanji sudjelovali i učenici viših razreda, ove su godine voditeljice kampanje odlučile bazirati se na učenike od 2. do 4. razreda kako bi što kvalitetnije provele radionice.

Tijekom školske godine održane su ove aktivnosti:

Naziv aktivnosti

Datum održavanja

1.

Dan disleksije – osmišljen pano na temu disleksije, prikazan u holu škole

6.10.2018.

2.

Svjetski dan ljubaznosti i Međunarodni dan tolerancije, tijekom Mjeseca hrvatske knjige – održana radionica s učenicima 2.- 4.razreda, razgovor o važnosti tolerancije i ljubaznosti i čitanje prikladnih priča

13.11.2018.

3.

Međunarodni dan volontera – osvještavanje učenika o važnosti volontiranja, čitanje prikladnih priča, sudjelovali učenici 2.-4.razreda

10.12.2018.

4.

Međunarodni dan smijeha - radionica s učenicima 2.- 4.razreda, učenici su čitali kratke dječje viceve i zanimljive poruke o prijateljstvu

17.1.2019.

5.

Međunarodni dan sreće i Svjetski dan pripovijedanja – obilježen radionicom Čitaj mi, s učenicima 2.- 4. razreda, učenici su čitali domaćim životinjama

21.3.2019.

Radionica povodom "Svjetskog dana ljubaznosti"

"Čitaj mi" - radionica u kojoj su učenici čitali domaćim životinjama

S obzirom da je dolazak na radionice bio učenikov osobni izbor, pedagoginja i knjižničarka su se iznenadile velikim odazivom učenika za sudjelovanjem u radionicama. Bio je to pokazatelj da su i sami učenici svjesni kako imaju neku poteškoću u čitanju. Svi su učenici pozitivno reagirali na radionice. Nažalost, zbog raznih obaveza, voditeljice kampanju nisu uspjele provesti sve predviđene radionice. Nadamo se da ćemo nastaviti s ovom vrijednom kampanjom.

Marija Blažević