Svjetski dan poezije u školskoj knjižnici

Autor: Marija Blažević, 23. 3. 2022.

Suradnja nastavnice Hrvatskog jezika Kristine Krolo i knjižničarke Marije Blažević rezultirala je zanimljivom radionicom za učenike 6.b razreda. Zajedničkim smo snagama obilježili Svjetski dan poezije u utorak 22. ožujka 2022. godine pisanjem stihova.

Svjetski dan poezije proglasio je UNESCO 1999. godine kako bi se u cijelom svijetu promoviralo čitanje, pisanje, objavljivanje i učenje poezije.

U uvodnom dijelu učenici su se opustili uz prikladnu umirujuću glazbu. Tako potaknuti glazbom, prionuli su radnom zadatku. U prvom dijelu, učenici su u parovima, pisali po dvije kitice vlastitu pjesmu na temu proljeća. Svaki je par pročitao svoju pjesmu, a ostali su ju učenici ocjenjivali dodjeljujući bodove od 1 do 10. Pobjednički par s najviše bodova činili su učenici Mihovil Z. i Marta Z. te su nagrađeni skromnim poklonima.

Potom je uslijedilo individualno pisanje pjesme ili haiku poezije na temu sreće. Nakon svakog čitanja, učenici su, također, ocjenjivali jedni druge dodjeljujući bodove. Pobjednica je bila učenica Nina M. koja je, isto tako, nagrađena prikladnim poklonom.

Svi su učenici nakon čitanja svoje pjesme, dobili čokoladu, što je ujedno bila igra nazvana Stih za čokoladu.

Tako su dva školska sata vrlo brzo proletjela u ugodnom opuštenom ambijentu u školskoj knjižnici.

Sve su nastale pjesme učenici zalijepili na zajednički plakat koji je nakon radionice postavljen u hol škole.

Video uradak koji dodatno prikazuje kako smo proveli aktivnosti možete pogledati na sljedećoj poveznici.

Ova je suradnja dio provedbe eTwinning projekta Pjesme pišemo, kroz stihove dišemo koji u školi provodi knjižničarka s učenicima od 4. do 8. razreda, a također je i dio provedbi aktivnosti u Europskoj godini mladih 2022.

Knjižničarka:
Marija Blažević