Ajmo hrvati se s knjigom!

Autor: Marija Blažević, 14. 10. 2021.

Stigao nam je Mjesec hrvatske knjige!

Mjesec hrvatske knjige ove se godine održava u okviru Godine čitanja, koja je proglašena na prijedlog Ministarstva kulture i medija s ciljem dodatne promocije knjige i čitanja. Stoga tema ovogodišnje manifestacije glasi Hrvatski autori u Godini čitanja, a moto Ajmo hrvati se s knjigom!

Iako se iz knjižnica uvijek čuje glas za poticanje čitanja, tijekom tih mjesec dana, od 15. listopada do 15. studenoga koliko svake godine traje manifestacija, nastoji se još intenzivnije govoriti i na državnoj razini, ali i u lokalnim sredinama o knjizi i čitanju, a kroz raznovrsne programe knjižnice lokalno uključuju i građane. Cilj manifestacije je istaknuti iznimnu važnost knjige, ali i knjižnica kao mjesta javnog i slobodnog pristupa koja se sve više približavaju građanima.

Manifestacija je organizirana na dva „nivoa“: sa središnjim programima (program svečanog otvorenja i zatvaranja manifestacije, Nacionalni kviz za poticanje čitanja, obilježavanje Dana hrvatskih knjižnica, Čitateljski maraton, sudjelovanje na Interliberu ili program od posebnog značenja) i na lokalnoj razini, gdje svaka ustanova, gotovo uvijek knjižnica sa suradnicima i partnerima, organizira svoje programe. Takve ili slične programe knjižnice rade tijekom cijele godine, ali svakako ne u tom intenzitetu.

Tako se i u našoj školskoj knjižnici provodi program poticanja čitanja, ne samo kroz ovaj važan mjesec, već tijekom cijele školske godine.

Knjižničarka tako provodi eTwinning projekte Pjesme pišemo, kroz stihove dišemo (za učenike od 4. do 8. razreda) i Uđimo u knjige (za učenike od 1. do 4. razreda).

Ovim putem pozivamo vas, dragi učenici, učitelji i roditelji da tijekom Mjeseca hrvatske knjige malo više pozornosti posvetite čitanju sa svojom djecom ili samostalno što više čitajte!

Jer zapamtite, čitanje nam omogućuje putovanja koja fizički možda ne možemo ostvariti!

Marija Blažević, knjižničarka