Posjete našoj školi

Autor: Administrator , 9. 5. 2012.

Posjetila nas je psihologinja iz Obiteljskog centra u Virovitici, Sandra Matošina Borbaš

Od naših učenika čuli smo da su muškarci snažniji, da imaju čvrst stav, dublji glas, rade teže poslove, vole aute, motore, akcijske filmove i horore, da nose patike i kratku kosu..,a žene da su osjećajnije, da nose nakit, haljine, štikle, šminkaju se, vole šoping, ljubavne filmove, obavljaju kućanske poslove... Međutim, kada smo sve zbrojili i oduzeli, ispalo je da se i dečki ponekad šminkaju, nose suknje, nakit, kuhaju i peglaju, a i vi cure jurite na motorima, nosite hlače, igrate nogomet, gledate akcijske filmove i bavite se športom…

To smo sve saznali na radionici „Prevencija nasilja u mladenačkim vezama“, gdje je psihologinja Sandra Matošina Borbaš istaknula kako nasilje u vezama uglavnom počiva na pogrešnim očekivanjima partnera, koja su utemeljena na krivim pretpostavkama kako se osoba određenog spola mora ponašati, jer je takvo mišljenje društva u kojem smo.

Dečki očekuju da će baš oni biti „šefovi“ u vezi, da cure smiju izlaziti samo s njima, a ne sa svojim prijateljicama, da su cure podređene u vezi, kasnije u braku da samo one kuhaju, spremaju i sl.

Kada se ta očekivanja ne ispune, javljaju se nesuglasice među partnerima što često prerasta u nasilje u vezama.

Psihologinja je govorila o obilježjima verbalnog, psihičkog, fizičkog i seksualnog nasilja u vezama, te o načinima kako se suočiti s njime i što napraviti u slučaju nasilja u vezi.

Također je naglasila kako danas veliki broj mladih trpi nasilje u vezama, te da ga treba na vrijeme prepoznati i prekinuti.

Radionice su održane u sedmim i osmim razredima.

Pedagoginja, Svjetlana Brajnović