Vijeće učenika u posjeti OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica

Autor: Svjetlana Carić, 18. 12. 2017.

Povodom obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti, članovi Vijeća učenika posjetili OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica, kako bi se sastali s članovima Vijeća učenika te škole te porazgovarali o aktualnoj temi ovisnosti o internetu, računalu i mobitelu.

Sastanak učenika organizirali su i vodili pedagozi Darko Samardžić i Svjetlana Carić.

Članovi Vijeća učenika, u pratnji pedagoginje te ravnateljice Škole, posjetili su OŠ Vladimira Nazora u Novoj Bukovici kako bi se susreli s članovima Vijeća učenika te škole te vezano uz protekli Mjesec borbe protiv ovisnosti porazgovarali o temi ovisnosti te o ostalim aktualnostima Vijeća učenika.

Sastanak članova Vijeća organizirali su i vodili pedagozi ovih dviju škola, Darko Samardžić i Svjetlana Carić.

Glavna tema sastanka bila je ovisnost o mobitelima, računalima, igricama i internetu. Učenici su raspravljali o druženju putem digitalnih medija i druženju „uživo“, sa stvarnim prijateljima. Nažalost, svjedoci smo kako digitalni mediji sve više okupiraju slobodno vrijeme učenika te kako se druženje među vršnjacima sve više svodi na druženje preko društvenih mreža, igrica i sl.. Za neke od naših učenika, dan proveden bez mobitela je nezamisliv, kao i odmor u školi, kada sve češće razgovor ili igre na zraku s prijateljima zamjenjuju računalne igrice te iako sjede jedan pored drugoga, igra i komunikacija se odvijaju u virtualnom svijetu.

Dio učenika smatra kako je korištenje mobitela u školi nepotrebno, kako je vrijeme bolje provesti u druženju s prijateljima i ponavljanju gradiva za nastavu.

Također smo se osvrnuli na pojam „pravog prijatelja“ koji je neusporediv s „online prijateljima“ . Učenici su svjesni kako mnogi profili mogu biti lažni te kako se nije pametno pouzdati u prijateljstva iza ekrana.

Učenicima smo savjetovali brigu o zdravlju na način da slobodno vrijeme koriste umjereno na računalu, a više na svježem zraku, gradeći prijateljstva s vršnjacima „uživo“. Također, kako svoja znanja o korištenju digitalnih medija treba iskoristiti za učenje i proširivanje znanja.

Na kraju sastanka učenici su provjerili svoje znanje o ovisnostima putem kviza kojeg je vodio pedagog Darko Samardžić.

Učenici naše Škole jako su lijepo primljeni u OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica, od riječi dobrodošlice ravnateljice Larete Žubrinić, razgledavanja škole, upoznavanja učenika i učitelja do ukusne zakuske, na čemu se lijepo zahvaljujemo našim domaćinima. Također se veselimo posjeti učenika iz Nove Bukovice našoj školi.

S radnim dijelom posjeta učenici su vrlo zadovoljni, ponijeli su sa sobom novo iskustvo te mnoštvo pitanja i odgovora na temu ovisnosti, čime ovu aktivnost Vijeća učenika ocjenjujemo vrlo uspješnom.

Pedagoginja Svjetlana Carić