Mjesec hrvatske knjige

Autor: Svjetlana Carić, 7. 11. 2017.

U tijeku nam je Mjesec hrvatske knjige, koji se svake godine održava se od 15. listopada do 15. studenoga.

Kako smo obilježili ovaj Mjesec u našoj školi?

U tijeku nam je Mjesec hrvatske knjige, koji se svake godine održava se od 15. listopada do 15. studenoga.

Ove je godine u fokusu enciklopedistika. Time se obilježava 245 godina od objavljivanja prve velike Francuske enciklopedije koju su kao urednici potpisali Denis Diderot i Jean-Baptiste D'Alembert.

Središnja je tema i geslo ovogodišnje manifestacije Sve na jednom mjestu. Pokrovitelj je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a organizatori su Knjižnice grada Zagreba.

Organizatori Mjeseca hrvatske knjige, ističu da odabirom teme žele propitati kakvo je danas "stanje" znanja, koliko je ono uopće u fokusu s obzirom na tehnološka dostignuća koja često vode i u površnost.

Također, trebamo biti svjesni da vrijeme izdvojeno za čitanje, knjigu i znanje, je dragocjeno i stostruko se vrati. Trebamo što više čitati, bez obzira na sveprisutnost tehnologije.

Nadalje, u Zagrebu od 7. do 12. studenog, održava se tradicionalni Interliber - međunarodni sajam knjiga i učila. Pozivate se svi koji možete da posjetite sajam i pronađete neku knjigu za sebe.

Kako smo obilježili ovaj Mjesec u našoj školi?

U našoj smo školi obilježili Mjesec hrvatske knjige na način da smo u školskoj knjižnici organizirali radionice za učenike nižih razreda,  a za učenike viših razreda organizirano je natjecanje u čitanju naglas. Čitanje naglas održalo se u većini škola, knjižnica i u drugim institucijama 23. listopada pod nazivom Danas ti čitam, ali mi smo odlučili natjecanje provesti 7. studenog zbog organizacijskih uvjeta.

Ove smo godine promijenili formu natjecanja pa su tako prijavljeni učenici za natjecanje sami trebali odabrati što će čitati. Prijavilo se desetero učenika od 5. do 8. razreda. Svaki nam je učenik predstavio svoj tekst koji je čitao, rekao nam je zašto je odabrao baš taj ulomak, a potom ga je pročitao. Povjerenstvo, u sastavu nastavnica hrvatskog jezika Kristine Krolo, Andreje Prelog, učiteljice Tatjane Maršić i knjižničarke Marije Blažević, svakoga je učenika ocjenjivalo.

Kriteriji ocjenjivanja bili su: kreativnost uvodnog dijela, jasnoća i razgovjetnost, izražajnost u nastupu, složenost teksta, razumijevanje pročitanog i sveukupan dojam.

Svi su učenici bili odlični, pokazali su svoje čitalačke spretnosti i vještine, ali pobjednika su odlučili bodovi ostvareni u uvodnom izlaganju te u točnosti i razgovjetnosti teksta.

Prva tri mjesta osvojile su učenice:

1. Magdalena Krmpotić, učenica 5. razreda
  2. Lea Jelenčić, učenica 5. razreda
  3. Sara Grubišić, učenica 8. razreda

Ostali natjecatelji bili su učenici: Noa Pleša, Tin Samardžić, Helena Bolješić, Frančeska Brajnović, Gabrijela Behin, Magdalena Jelenčić, Marta Takač.

Učenicama su podijeljene pohvalnice te simbolične nagrade koje je osigurala izdavačka kuća Školska knjiga.

Knjižničarka Marija Blažević