STEM-TJEDAN u Zagrebu

Autor: Svjetlana Carić, 13. 10. 2017.

Petnaest učenika od 3. do 8. razreda u pratnji ravnateljice i pedagoginje Škole u sklopu projekta STEM-T sudjelovali u radionicama i predavanjima u Tehničkom muzeju u Zagrebu.

STEM tjedan

Franka Z. (10.): „ 3D printanje je bilo interesantno,

Sastavljanje robota bilo je fascinantno.

Planovi za budućnost ostali su isti,

Ali biti znanstvenik drugo je na mojoj listi.“

Stihovi su učenice koja je opisala svoje iskustvo boraveći u Zagrebu u sklopu projekta STEM tjedan koji se održao u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u suradnji sa Školskom knjigom d.d., Hrvatskom zajednicom tehničke kulture i udrugom Hrvatsko interdisciplinarno društvo.

U projektu je sudjelovalo po 15 učenika iz OŠ Antuna Gustava Matoša iz Čačinaca s voditeljicama Kristinom Krmpotić i Svjetlanom Carić, OŠ Vladimira Nazora iz Nove Bukovice s voditeljima Marijom Majer i Slavenom Mađarićem te OŠ Rovišće iz Rovišća s voditeljicama Davorkom Medvedović i Blankom Klemić.  Tijekom putovanja i boravka u Zagrebu u pratnji nam je bila i predstavnica Školske knjige Natalija Kožić Lukačević kojoj od srca zahvaljujemo jer nam je bila na usluzi i  brinula  o svemu.

U Zagreb smo stigli u srijedu 11. listopada u večernjim satima u Grad mladih. Nakon ukusne večere rasporedili smo se po paviljonima gdje smo prenoćili.  Rano ujutro uputili smo se prema Tehničkom muzeju. Ondje nas je dočekalo ljubazno osoblje. Imali smo priliku čuti predavanja naših, a svjetski poznatih znanstvenika. Tako je g. Krešimir Čanić imao predavanje o kriptografiji, poznati hrvatski astronom Korado Korlević inspirativno je govorio  o planetima, galaksijama, svemiru u predavanju Transhuman, g. Josip Stepanić  nas je upoznao s načinom rada popularnih dronova ta nas je na kraju akademik Vladimir Paar uveo u priču o evoluciji svemira.

Na radionicama su učenici imali prilike vidjeti 3D printanje, naučiti sastaviti od jednostavnih dijelova robote kojima svijetle oči, naučili su šifrirati i dešifrirati poruke, radili pokuse iz područja biologije i kemije. Na samom kraju dana nagrađeni smo odlaskom u rudnik koji je također oduševio svu djecu.

Matej B.(10.): „ Jedan od zanimljivijih dijelova je bio put jer smo se zabavljali, a najbolje mi je bilo u Tehničkom muzeju gdje smo vidjeli mnoge izume, a neke od tih smo i sami mogli napraviti. Išli smo u rudnik i bilo je jako zabavno.“

Magdalena K. (10.): „Bilo mi je  prelijepo. Svi voditelji i predavači su bili izvrsni. Osobito mi se svidio rudnik. Zahvaljujem svim organizatorima“.

Ravnateljica Kristina Krmpotić