Inspirativno na satu likovne kulture u 4.r

Autor: Svjetlana Carić, 4. 5. 2017.

Učenike 4.razreda posjetila je naša sumještanka Tereza Silađi, po struci defektolog, a "po talentu" slikarica te s učenicima sudjelovala na satu likovne kulture.

(pročitajte našu priču u Opširnije)

Gost iznenađenja u 4. razredu

U četvrtak, 27.travnja, učiteljica nam je najavila veeelikooo iznenađenje za sutra.

Pokušali smo je privoljeti da nam kaže barem povod ili temu, ali ostala je čvrsta i nije nam odala tajnu.

Volimo petak zbog likovnog, uvijek radimo nešto zanimljivo i puno naučimo o bojama, crtama, oblicima, raznim tehnikama. Istražujemo svoje mogućnosti izražavanja i upoznajemo sebe.

U petak, zajedno s učiteljicom, ušla je u razred jedna djevojka, s mapom u jednoj i vodenim bojama u drugoj ruci. Zove se Tereza Silađi i susjeda nam je, živi odmah preko puta škole. Tereza je po struci defektolog, a k nama je došla kako bi nam pokazala kako se divno može slikati vodenim bojama.

Bilo nam je jasno da će učiteljica opet pred nas postaviti zahtjevan zadatak.

Nakon  ponavljanja osnovnih i sekundarnih boja, čistoće, tona, spektra i nijansi te načina miješanja boja, ponavljanja kako upotrebljavati vodene boje i na kojem papiru, Tereza nam je pokazala svoje slike. Zadivljeno smo raskolačili oči! Bile su prekrasne, pastelnih boja, razigrane, meke.

Imali smo 1000 pitanja za nju, a ona je na njih strpljivo odgovarala.

Učiteljica je rekla da zatvorimo oči i pokušamo zamisliti najljepše mjesto na svijetu čarobno, samo naše. Svatko od nas ima takvo mjesto u svom srcu, u svojoj duši. Tamo nam mašta „bježi“ kada poželimo malo mira, malo mjesta samo za sebe, po našem „kroju“, možda bježimo kada smo umorni, tužni ili se bojimo. I to smo naše „čarobno“ mjesto sada trebali naslikati. Učiteljica nam je pustila tihu, opuštajuću glazbu.

Prionuli smo slikanju, zadubljeni u svoje misli. Tereza nam je pokazala kako od mrlje nastane prekrasna slika, kako od kiše boja nastane duga. U našem su razredu vladali mir i tišina, prekidani samo povremenim šuškanjem papira.

Pogledajte što smo naslikali:

Učiteljica, zajedno s Terezom, misli da su naša čarobna mjesta predivna i da svi imamo predivne i čarobne duše i srca kada u nama žive takve prekrasne boje i misli.

Hvala Terezi što je odvojila vrijeme za nas i obogatila naše živote svojim čarobnim svijetom i hvala joj što nam je ustupila fotografije nekih od svojih radove kako bi ih mogli podijeliti s vama.

Učiteljica Tatjana Maršić