Dani hrvatskog jezika

Autor: Hana Tepeš, 13. 3. 2015.

Dani hrvatskog jezika

Dani hrvatskog jezika obilježavaju se svake godine od 11. do 17. ožujka u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog jezika objavljenu u časopisu Telegram 17. ožujka 1967. godine. Potpisnici Deklaracije, hrvatski književni i kulturni djelatnici, zahtijevali su ravnopravan položaj hrvatskog jezika u jugoslavenskoj federaciji te njegovu dosljednu primjenu u svim sferama života (u školstvu, zdravstvu, vojsci, javnom i političkom životu, medijima itd.).

Dane hrvatskog jezika obilježili smo 12. ožujka prigodnim programom koji je pripremila Kristina Krolo, učiteljica hrvatskog jezika. Program su otvorili učenici 8. a razreda, Karlo Valenčić pročitavši  pjesmu Zvonimira Bartolića posvećenu Bartolu Kašiću, Razgovor s duhom hrvatskog jezika te Marija Zubčić pročitavši pjesmu Ta riječ hrvatska Miljenka Buljca. Program je nastavila Nives Maričić, također učenica 8.a razreda, koja nam je prezentacijom o povijesti hrvatskoga jezika dala pregled razvoja hrvatskog jezika od njegovih početaka pa sve do danas. Na kraju izlaganja učenici su pokazali svoje znanje u kratkom kvizu.

Cilj je obilježavanja ove manifestacije poticanje hrvatskih govornika na poštivanje samosvojnosti, posebnosti i ljepote hrvatskog jezika, budući da upravo o hrvatskim govornicima ovisi očuvanje jezične ljepote i bogatstva.