Voće, povrće, tjelovježba i zdravlje

Autor: Svjetlana Carić, 14. 11. 2014.

U sklopu projekta Shema školskog voća, predstavnici udruge nutricionista Bilanca iz Osijeka, učenicima održali zanimljiv niz predavanja.

Predavanje je započela gđa. Blaženka Mozer koja je učenicima pričala o vrstama voća koje uzgajamo u Hrvatskoj.

Saznali smo kako jabuku nazivaju kraljicom voća, upravo zato jer sadrži sve što našem organizmu treba. O povrću smo se podsjetili gdje sve raste te čuli sve o vrstama i važnosti povrća.
     Saznali smo i kako napraviti vrlo ukusne i zdrave sendviče zelena gusjenica i klaun.

Osobni trener Hrvoje Centner  upozorio nas je na veliku važnost tjelesne aktivnosti. Najmanje 60 minuta dnevno moramo biti aktivni i još 30 minuta sudjelovati u aktivnostima jačeg intenziteta.
     Vidjeli smo koje igre nam mogu pomoći kod povećanja aktivnosti, a možemo ih igrati s prijateljima: lovice, hula hoop, poligon koji možemo napraviti s kredom, imitiranje kretanja omiljenih životinja i u tom položaju se utrkivati, skakanje u vreći, žapčev skok i sl.

Oni malo stariji mogu raditi iskorak, preskakanje užeta, sklekove. Pri tome pustiti omiljenu pjesmu i svaku pjesmu raditi jednu vježbu - 20 sekundi vježbati, 10 sekundi odmarati.

Zašto nam je važna hrana? Zašto nam je važna energija? Što je svakodnevna pravilna prehrana? Što je piramida pravilne prehrane? O tome smo učili od gospođe Maje Gradinjan i  gospođe Tihane Bišćan.

Sad znamo da bi svaki dan trebali pojesti pet puta voće i povrće. Da je doručak najvažniji obrok u danu i da moramo popiti najmanje 8 čaša vode na dan. Umjesto uobičajenih grickalica, pred televizorom možemo grickati čips od jabuke, sušeno voće ili popiti frape od voća. Jer, voće sadrži prirodni šećer, koji je zdrav za naš organizam, za razliku od kupovnih slatkiša.  Voće treba jesti iz bliske prirode, uzgojeno na ekološki način.

Naša pravilna prehrana treba sadržavati najviše voća, povrća, cjelovitih žitarica, zatim meso i ribu, a  ribu trebamo jesti jednom tjedno. Najmanje smijemo unositi masnoća i šećera, a moramo imati 5 obroka dnevno.

Kako bi bili sigurni da smo sve ovo zapamtili, u kratkom kvizu smo provjerili znanje.

Nakon predavanja, pred školom smo posadili sadnicu lijeske, koju smo dobili na poklon od naših gostiju.