Završena 3.komponenta projekta "Živim život bez nasilja"

Autor: Svjetlana Carić, 6. 6. 2014.

S likovnim i literarnim natječajem, održanim 5.lipnja2014., završena je 3., posljednja, komponenta projekta Živim život bez nasilja u OŠ Antuna Gustava Matoša Čačinci.

S likovnim i literarnim natječajem, održanim 5.lipnja2014., završena je 3.komponenta projekta Živim život bez nasilja u OŠ Antuna Gustava Matoša Čačinci, čime je provedba projekta na razini naše županije završena.

3.komponenta projekta sadržavala je debatu koja je provedena među učenicima sedmih razreda, na temu „Za nasilje nema opravdanja“. U debati su učenici bili aktivno uključeni, dokazujući svojim razmišljanjima o pitanju nenasilja, tolerancije i diskriminacije, pozitivan stav o očuvanju i promoviranju istih.

Nakon završene debate, učenici su pozvani za sudjelovanje u likovnom i literarnom natječaju.

Literarni natječaj sastojao se od pisanih uradaka na sljedeće teme:

Želim škole bez nasilja

Bio/bila sam svjedok nasilja

Molim te, ne diži ruku na mene

Likovni natječaj sastojao se od izrade plakata s porukama o nenasilju.

Na natječaj je pristiglo 5 literarnih i 7 likovnih radova.

Literarni radovi:

Bio sam svjedok nasilja, Slaven Jarnec

Želim škole bez nasilja, Patricija Ognjenović

Bila sam svjedok nasilja, Tomislava Vengust

Molim te, ne diži ruku na mene, Nives Maričić

Molim te, ne diži ruku na mene!, Martina Čilag

Likovne radove izrađivali su učenici: Martina Čilag, Marija Mečenero, Patricija Ognjenović, Karlo Valenčić, Ante Tomić, Kristijan Sabo, Nives Maričić, Marija Zubčić, Sara Stanković, Ivana Milovac, Iva Kolačko, Barbara Petković, Loana Zeman

Učenici su radili u skupinama, a svoje su plakate izradili s vrlo upečatljivim porukama.

Neke od poruka su:

„NASILJE - OPASNO PO ŽIVOT“

„ŽIVOT BEZ NASILJA JE BESPLATAN“

„SVE ŠTO SVIJETU TREBA JE JEDAN VELIKI ZAGRLJAJ“

„PRIHVATI NENASILJE U SVOJE SRCE“

„STOP NASILJU NAS SAMIM SOBOM“

Nadamo se da će njihovi iskreni glasovi doprijeti do svih nas i ostaviti trag.

Na današnjem natječaju odabrana su tri najbolja literarna i tri najbolja likovna rada, od kojih će jedan likovni i jedan literarni rad sudjelovati na nacionalnoj razini natjecanja za najbolji učenički rad u projektu „Živim život bez nasilja“,  odnosno temeljem zaprimljenih radova iz svih županija u Republici Hrvatskoj bit će odabran jedan najbolji rad na nacionalnoj razini.

Prva tri literarna rada su:

1.Bila sam svjedok nasilja, Tomislava Vengust

2.Želim škole bez nasilja, Patricija Ognjenović

3.Molim te, ne diži ruku na mene, Nives Maričić

Prva tri likovna rada su radovi učenika:

1.Martina Čilag, Marija Mečenero, Patricija Ognjenović

2.Marija Zubčić, Nives Maričić

3.Karlo Valenčić

Učenici koji su postigli jedno od prva tri mjesta dobili su pohvalnice te će isti biti i nagrađeni.

Svi radovi detaljno su vrednovani, pod zaporkama, te po određenim kriterijima, od strane povjerenstva koje se sastojalo od:

1.       Dražena Huzjaka, Policijskog službenika za planiranje i nadzor - za prevenciju; Regionalni koordinator Policijske uprave Virovitičko-podravske

2.       Alena Jurenca, donačelnika općine Čačinci; član Vijeća za prevenciju općine Čačinci

3.       Darka Samardžića, stručnog suradnika-pedagoga u OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica

4.       Danijele Lokner, učiteljice razredne nastave u OŠ A.G.Matoša Čačinci

5.       Andreje Prelog, učiteljice hrvatskog jezika u OŠ A.G.Matoša Čačinci

6.       Svjetlane Carić, stručnog suradnika-pedagoga u OŠ A.G.Matoša Čačinci

Na kraju projekta Živim život bez nasilja možemo zaključiti da je projekt u OŠ Antuna Gustava Matoša Čačinci vrlo uspješno proveden, s aktivnim angažmanom učenika, kao i njihovih razrednika te ostalih učitelja, uz iznimnu suradnju koordinatora škole i Policijske uprave. U radu s učenicima vidljiv je pozitivan utjecaj dobivenih znanja i informacija kroz provedene tri komponente projekta na formiranju njihovih stavova i razmišljanja o problemu nasilja, te u promoviranju nenasilnog rješavanje sukoba, tolerancije i nediskriminacije.

Najuspješniji rad Martine Čilag, Marije Mečenero i Patricije Ognjenović, 7.b

2. mjesto: rad Marije Zubčić i Nives Maričić, 7.a