Mjesec karnevala i zaljubljenih

Autor: Svjetlana Carić, 29. 1. 2013.

I ova nam veljača donosi niz zanimljivih događanja. Svima dugo iščekivane maškare i za one jako zaljubljene Valentinovo, dan zaljubljenih.

Pa ponovimo ukratko zašto obilježavamo te dane.

Zašto slavimo Valentinovo?

Povijest Valentinova ogrnuta je misterijom. Postoje razna objašnjenja o nastanku ovog blagdana, a većina njih je povezana s imenom sv. Valentina.

Prema legendi, Valentin je bio vrlo poštovan svećenik koji je živio u 3. stoljeću u Rimskom carstvu. Tada je na vlasti bio car Claudius II. koji je zaključio da su neoženjeni muškarci puno bolji vojnici od onih koji imaju supruge i djecu. Stoga je car zabranio da se mladi muškarci žene. Ovu su odluku poštivali svi svećenici, ali Valentin se nije s tim slagao i potajno je nastavio vjenčavati mlade ljude.

Kada je car otkrio što je Valentin učinio, naredio je da ga pogube. Valentin je pogubljen na dan 14. veljače. Nedugo nakon njegove smrti proglašen je svecem, a papa Gelasius je godine 496. proglasio 14. veljače danom sv. Valentina, zaštitnika zaljubljenih.

Danas Valentinovo nije samo dan zaljubljenih već i dan ljubavi i poštovanja prema nama dragim osobama. Tradicionalno se na Valentinovo daruju cvijeće, slatkiši i čestitke.

U školi ćemo Valentinovo obilježiti pisanjem „ljubavne pošte“  te pisanjem pjesmica o ljubavi, za koje smo otvorili i natječaj.

…a karneval?

Karneval je razdoblje od bogojavljanja do korizme u kojem se priređuju povorke maškara, kostimirani i maskirani plesovi. To je vrijeme obilježeno različitim običajima koji imaju svoje posebno značenje na pokladni utorak /Mesopust/ i čistu srijedu /Pepelnica - prvi dan korizme/.

Karneval se slavi posvuda u svijetu. Najvjerojatnije se razvio iz rimskih bakanalija, luperkalija i saturnalija, ali je utemeljen i na magijskom vjerovanju u gojenje zlih sila, kao i protjerivanje zime.

Opće ozračje karnevala je obilježeno humorom, zadirkivanjem, iznenadnim događajima i neobičnim ponašanjima.

U vrijeme karnevala imamo priliku na različite načine iznijeti svoje strahove i simbolično ovladati onim što nas plaši, zbunjuje, koči i zaustavlja. Pobijediti simbolično moć vještice, moć batine, moć straha, te ovladati njima i ismijati ih, svrha je mnogih igara i aktivnosti u doba maškara.

Imamo priliku i biti netko drugi. Imamo priliku gledati svijet iza tuđeg lica. Imamo priliku biti  otvoreni, izraziti svoje osjećaje, pokazati našu maštu i dokazati hrabrost.

-----------------------

Napominjemo da će se u Čačincima, već tradicionalno, organizirati „Čačinačke maškare“ pa vas učenike i roditelje molimo da se maskirate i sudjelujete u povorci.

Manifestacija će se održati 10.02.2013 s početkom u 14.00 sati na trgu dr. Franje Tuđmana.

U našoj školi tradicionalni Maskenbal održat će se  12.2.2013. Pozivamo sve učenike neka se maskiraju i tako uveličaju naš školski karneval.

Karnevali u Hrvatskoj: Riječki karneval, Zvončari, Samoborski fašnik, Antonja u Kastvu, Šmričke mačkare, Međimurski fašnik, Novljanski mesopust, Buše u Baranji, Korčulanske kumpanije,  Sveti Vlaho i dubrovački karnévô.