Dani hrvatskoga jezika

Autor: Svjetlana Carić, 21. 3. 2022.

Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se od 11. do 17. ožujka svake godine.

Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se od 11. do 17. ožujka svake godine. Obilježavanjem Dana hrvatskoga jezika iskazuje se ljubav i briga o našem materinskom jeziku. Hrvatski jezik ima dugu povijest, nije uvijek bio samostalan i tijekom povijest prošao je težak put do svoje samostalnosti. Dane hrvatskoga jezika obilježili smo u školi, pročitajte što su o hrvatskom jeziku napisali naši učenici.

Hrvatski je jezik naš

prelijepo slušati baš!

Govori hrvatski naša su bogatstva

i široka su im prostranstva.

Učimo o jeziku u školi

da bismo ga bolje razumjeli.

Hrvatski je jezik naš

i volimo ga baš, baš!

Klara Krsnik, 8.r.

Moj hrvatski

Hrvatski jezik je moj jezik.

Jezik kojim govorim odmalena.

Moja prva riječ.

I kada sam ljuta ili tužna, i kada sam sretna i vesela,

on je uvijek tu.

Meni je najljepši i poseban,

drukčiji od svih drugih.

On je jedini jezik koji ću znati cijeli život.

On je obilježje svakog Hrvata.

Sjećam se kako su me učili mama i tata,

da je Hrvatska zemlja naša, i da je svako

tek naučeno slovo ili riječ

moje novo, otkriveno blago.

Moj je jezik jedinstven i nezamjenjiv.

Moj Hrvatski!

Gabrijela Cahun, 8.r.

Hrvatski - moj materinski jezik

Hrvatski je jezik koji sam najprije naučila u svojoj obitelji, u svom domu. Volim ga jer je jedinstven i on me uči sve i o svemu što sam do sada naučila. Znanje jezika je veliko bogatstvo.

Hrvatski jezik ima dugu i zanimljivu povijest. U prošlosti su ga nazivali ilirski, dalmatinski, horvatski. Bio je zabranjen u Hrvatskom saboru, a govorilo se latinskim, mađarskim i njemačkim jezikom. Ni u bivšoj Jugoslaviji nije bio ravnopravan, pa je 1967. godine potpisana Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika. U Deklaraciji hrvatski jezikoslovci traže ravnopravnost hrvatskoga jezika s ostalim jezicima bivše Jugoslavije. Deklaracija je objavljena u ožujku 1967. godine i zbog nje svakog ožujka obilježavamo Dane hrvatskoga jezika. Hrvatski jezik je ulaskom Hrvatske u Europsku uniju postao službenim jezikom Europske unije. Mislila sam da je naš hrvatski jezik lagan, ali učeći ga, uvjerila sam se da nije. Prepoznatljiv je po svojim kvačicama i po svojim narječjima. Jezik živi duhom vremena, prilagođava se novim zahtjevima i potrebama. Potrebno ga je učiti i brinuti se o njemu.

Ako me jednom životni putovi odvedu daleko, izvan moje prekrasne domovine, u svom ću srcu nositi svoj hrvatski jezik i nikada ga neću zaboraviti. U meni će uvijek živjeti moj materinski, hrvatski jezik.

Ema Som, 8.r.

Učiteljica Kristina Krolo