Dječji tjedan u školskoj knjižnici

Autor: Svjetlana Carić, 5. 10. 2017.

Ovaj smo tjedan u našoj školi obilježili Dječji tjedan, koji se svake godine održava u prvom punom tjednu listopada i traje sedam dana.

Stručna suradnica knjižničarka tim je povodom organizirala radionice za učenike nižih razreda. Iako smo htjeli radionice održati u prostoru školske knjižnice, nismo uspjeli zbog nedostatka velikog platna odnosno projektora, stoga smo se zaputili u učionicu u kojoj se upravo to i nalazi.

Učenici 1. a, 1. b razreda i 1. r. PŠ Humljani sa svojim su učiteljicama Tatjanom, Laticom i Marijom pogledali za njih pripremljeni animirani film „Crvenkapica“. Nakon toga uslijedio je razgovor o samoj bajci, a potom su učenici ispunjavali radne listiće. Sa svojim su učiteljicama u svome razredu nastavili s izradom kolaža s motivom Crvenkapice.

Učenici 2. razreda pogledali su ekranizirane basne – animirane filmove „Dva miša“, „Tvrdoglavo mače“ i „Bijela priča“. Nakon toga uslijedio je razgovor o važnim porukama koje nam govore ove basne. Učenici su potom popunjavali radne listiće odabirući najljepšu priču od tri pogledane i potom su crtali strip priču. Vidno zadovoljni, željeli su još ovakvih kratkih poučnih animiranih filmova, međutim za to nam nije ostalo vremena.

Učenici 3. razreda pogledali su ekraniziranu basnu „Dva miša“, na temelju koje su razgovarali o važnim porukama koje proizlaze iz nje, a potom su popunjavali radne listiće, shvaćajući najvažniju poruku kako je kod kuće najljepše. Zadnjih 15 minuta nastavnog sata posvetili smo čitanju na glas, učenici su čitali basnu Gradski i seoski miš.

Učenici 4. razreda pogledali su animirani film Dušana Vukotića „Krava na mjesecu“. Učenicima je to bio vrlo neobičan film za razliku od današnjih koje mogu vidjeti na televiziji. Međutim, ipak im se svidio jer je bio neobičan. Nakon gledanja, učenici su za zadatak trebali nacrtati glavne likove te napisati poruku – kako nije dobro ni na koji način zlostavljati drugu osobu.

Knjižničarka Marija Blažević