"I ja želim čitati"

Autor: Svjetlana Carić, 23. 11. 2016.

Održane radionice u kampanji

"I ja želim čitati"

Uključivši se u kampanju „I ja želim čitati“ zamislili smo niz tematskih radionica u potpori učenicima kod čitanja. Kako vrijeme odmiče, tako smo i ostvarili neke od njih, pa ćemo vam ukratko opisati kako nam je bilo.

Na uvodnoj radionici pobliže smo se međusobno upoznali, kao i s programom zajedničkog rada.

Sljedeća radionica po skupinama održana je 17.10.. Učenici su čitali basnu Seoski i gradski miš. Slušali smo jedni druge kako čitamo, nakon čega smo razgovarali o basni. Svi učenici su bili aktivni na radionici, a basna o mišu im se svidjela. Knjižničarka Marija predstavila je font „Dyslexie“, na kojem je bio pripremljen tekst koji su učenici čitali, a za kojeg su se izjasnili kako puno lakše čitaju nego tekst koji je bio napisan drugačijim fontom.

Povodom Svjetskog dana tolerancije, koji se obilježava 16.11., održane su radionice na temu tolerancije. Pojasnili smo pojam tolerancije te o njoj učili na primjeru priče braće Grimm, Djed i unuče. Učenici su naglas čitali priču, nakon čega smo razgovarali o priči te nastojali iz nje izvući pouku. Učenici su naučili kako moramo biti tolerantni jedni prema drugima, te prema starijim osobama.

U radnom listiću učenici su morali napisati završetak priče te ilustrirati zamišljeni završetak. Pogledajte neke od radova:

U petim razredima je, također povodom Svjetskog dana tolerancije, održana radionica „Mi čitamo na svoj način“ s ciljem podizanja svijesti o različitostima među učenicima, također na području čitalačkih mogućnosti, te s ciljem razvijanja uzajamne tolerancije. Radionica je dobro prihvaćena među učenicima.

„Čitajmo zajedno o pravima djeteta“, radionica je koja je održana povodom Međunarodnog dana djeteta, a održana je 22.11., također u skupinama.

Svaki učenik pročitao je jedno pravo djeteta, nakon čega smo zajedno raspravljali te zaključivali poštuju li se ta prava u našoj školi te u obiteljima učenika. Zajedno smo odigrali vrlo poučnu i zanimljivu online Unicefovu igru o dječjim pravima - „Čovječe, ispravi se“.

Svi učenici tijekom radionica čitaju, uključeni su u raspravu te nam se čini kako im se radionice sviđaju.

Vaše, knjižničarka Marija i pedagoginja Svjetlana