Natjecanje u čitanju

Autor: Svjetlana Carić, 4. 11. 2016.

Obilježili smo Mjesec hrvatske knjige natjecanjem u čitanju naglas za učenike od 5. do 8. razreda.

Mjesec hrvatske knjige je nacionalna manifestacija koja već više od dva desetljeća uspješno promiče knjigu i čitanje kao društvenu vrijednost, a obilježava se od 15. listopada do 15. studenoga u svim tipovima knjižnica u Hrvatskoj.
Ove se godine odvija pod motom „Čitam sto na sat”.

S ovim se motom želi ukazati na važnost čitanja te prije svega na užitak koji nam čitanje samo po sebi donosi.
Čitati više i kvalitetnije – odnosno čitati „sto na sat“ – ne znači samo puku zabavu ili odvraćanje od stvarnosti, nego znači vježbati različite načine suočavanja sa stvarnim svjetonazorskim, moralnim, političkim, emocionalnim ili društvenim problemima i pitanjima.
Drugim riječima, čitati znači učiti se životu.

Tako su u četvrtak 3. studenog 2016. godine učenici viših razreda sudjelovali u natjecanju u čitanju naglas.
Prijavljenih 18 učenika natjecalo se u dvije kategorije:
kategorija 5. i 6. razred – čitao se ulomak knjige Psima ulaz zabranjen, autorice Melite Rundek te kategorija 7. i 8. razred, čitao se ulomak iz Smogovaca, autora Hrvoja Hitreca, dok su finalisti dodatno čitali domoljubnu pjesmu.
Ono što se bodovalo jest:
-govorne vrednote: intenzitet, intonacija, tempo, modulacija, stanka, ritam,
upotreba mimike i geste

-prirodne glasovne kvalitete interpretatora: ugodna boja, bogata melodioznost glasa
-uočavanje akcenata pojedinih rijeci i rečenica, točnost

Prva tri mjesta osvojili su sljedeći učenici:
kategorija 5./6. razred:
1. Magdalena Jelenčić,učenica 6. razreda
2. Jelena Mečenero, učenica 6. razreda
3. Frančeska Brajnović, učenica 5.a razreda

kategorija 7. i 8. razred:
1. Marin Milak, učenik 8.a razreda
2. Sara Grubišić, učenica 7. razreda
3. Jennifer Filipović, učenica 8.a razreda

Učenici su kroz ovo natjecanje pokazali svoje čitalačke vještine te na taj način potaknuli i ohrabrili ostale učenike naše škole da ne trebaju imati strah od čitanja. Učenicima finalistima podijeljene su pohvalnice za sudjelovanje u natjecanju i prigodni pokloni.

Marija Blažević, knjižničarka