Dan jabuka - projektni dan u 3. razredu

Autor: Svjetlana Carić, 26. 10. 2016.

Učenici trećeg razreda s učiteljicom Tamarom Ivić cijeli su nastavni dan posvetili jabukama.

Dan ranije podijelili smo zaduženja tko će što donijeti za izradu štrudle od jabuka.
Na satu smo prirode i društva istraživali i saznali ponešto o najčešćim sortama jabuka.
Iz hrvatskog smo jezika čitali i interpretirali priču Ante Gardaša Tri jabuke te iz nje izvukli pouku da su ukusi različiti i zbog njih se ne treba svađati.
Na satu smo matematike pisano oduzimali brojeve do 100 uz slikovite priče o voću i voćnim kolačima.
Tjelesna i zdravstvena kultura protekla je u štafetnim igrama s jabukama koje smo kasnije iskoristili.
Praktični i učenicima najinteresantniji dio projekta bio je izrada štrudle od jabuka i oraha na satu razrednog odjela.Tijekom rada mnogi su utvrdili da i nije tako lako guliti i ribati jabuke kako se na prvi pogled čini te su sami poželjeli kod kuće usavršiti svoje sposobnosti guljenja i rezanja, ali na krumpiru jer je jabuke zdravije jesti neoguljene.

Tijek izrade štrudle od jabuka

Podijelili smo se u četiri skupine, od kojih je svaka odabrala svog predstavnika koji je bio odgovoran za disciplinu i podjelu zadataka unutar skupine te pravednu podjelu pečenih štrudli.
Sve četiri skupine radile su isto trudeći se da baš njihove savijače budu najukusnije.
Započeli smo neizostavnim pranjem ruku, stalno vodeći računa o higijeni. Zatim smo jabuke i pokoju krušku gulili, ribali, potom dodavali „čarobne sastojke“ u smjesu te na kraju zamatali smjesu u kore i prelili preljevom.
Sa zadovoljstvom smo odahnuli gledajući marljivo napravljene savijače u tepsijama. Pečene štrudle mamile su mirisom i okusom te su nestale u kratkom roku.
Lica učenika zarila su zadovoljstvom i ponosom na djelo svojih ruku.

Učiteljica Tamara Ivić