Eko kviz povodom Dana planeta Zemlje

Autor: Hana Tepeš, 23. 4. 2015.

O Eko kvizu održanom povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje pišu nam Marija Mečenero i Martina Čilag

Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj. (Navajo izreka)

Ova izreka jednog indijanskog plemena na vrlo nam jednostavan način opisuje koliko nam je Zemlja i sva njezina priroda prijatelj. Svi mi trebamo Zemlji uzvratiti to prijateljstvo. Jedan je od načina obilježavanje Dana planeta Zemlje, koji je proglasila Opća skupština Ujedinjenih naroda u nadi da će time čovječanstvu podići svijest o važnosti jedinog života kojeg imamo na Zemlji. Riječ je o manifestaciji koja se svake godine održava 22. travnja i kojom se želi skrenuti pozornost čitave svjetske javnosti na opasnost koja prijeti životu na Zemlji. Ovim se Danom želi pomoći čovjeku da ponovno uspostavi kontakt s prirodom te se želi ukazati na rastuće ekološke krize: zagađivanje zraka i vode, radioaktivno zračenje, iscrpljivanje neobnovljivih energenata itd. Na ovaj dan poduzimaju se različite akcije zaštite života na Zemlji, buđenja svijesti, odgovornosti, osjećaja ljubavi prema daru života i prema svim stvorenjima. Stoga smo i mi u našoj školi obilježili Dan planeta Zemlje tradicionalnim Eko kvizom koji je organizirao nastavnik biologije i kemije Velimir Tresk. O Eko kvizu izvijestile su nas članice Školskog uredništva Marija Mečenero i Martina Čilag:

“Na početku kviza prestavljen je žiri u sljedećem sastavu: vjeroučitelj Mirko Krolo, učiteljica geografije Josipa Mališ, učitelj prirode Velimir Tresk te pedagoginja Svjetlana Carić. Zatim su predstavljeni natjecatelji koji su se natjecali u četiri grupe: 5. razred predstavljali su Đenka Šumski i Tin Samardžić, 6. razred Jelena Zubak i Terezija Som, 7. razred Melani Drenski i Martina Goluska, a boje osmog razreda branile su Loana Zeman i Martina Zubčić.

U prvom krugu najviše su bodova odnijeli osmaši, a ispali su petaši.

Nakon prvog kruga nastupio je školski zbor pod vodstvom učiteljice Zdenke Milobare.

U drugom krugu ispali su sedmaši, nakon čega je uslijedila svečana podjela prometnih iskaznica učenicima šestih razreda. Djelatnica PP Orahovica Marina Bartolović iskaznice je podijelila sljedećim učenicima: Nikol Stanković, Nives Svečak, Denisu Zubčiću, Manuelu Štefoku, Tomislavu Tomiću, Andriji Matijašecu, Marku Grabovcu te Gordani Pipek.

U trećem krugu svatko je igrao za sebe, tako da su ispale Marija Zubčić i Terezija Som, a Loana Zeman i Jelena Zubak ušle su u finale.

Nakon trećeg kruga proglašeni su pobjednici u akciji skupljanja starog papira, a to je bio 5. razred (730 kg papira), drugi je bio 7. b razred (650 kg), dok je 2. razred skupio 398 kg papira.

Zatim je započelo finale koje je bilo vrlo zanimljivo i napeto, a na kraju je Loana Zeman odnijela pobjedu, što su osmaši popratili gromoglasnim pljeskom i navijanjem.

Na kraju su nagrađeni svi sudionici Eko kviza kojima su uručene pohvalnice i pokloni.

Svi smo se složili kako je ovo bilo najzanimljiviji i najnapetiji Eko kviz do sad, stoga s nestrpljenjem isčekujemo sljedeće izdanje kviza.”

Čuvajmo Zemlju i prirodu na njoj jer ih nismo naslijedili od svojih djedova i očeva, nego smo ih posudili od svojih potomaka. (poglavica Bik Koji Sjedi)