Osmaši posjetili Vukovar

Autor: Hana Tepeš, 14. 4. 2015.

O dvodnevnom izletu osmaša u Vukovar izvijestile su nas Martina Čilag i Marija Mečenero

Osmaši naše škole 9. i 10. travnja posjetili su Vukovar, hrvatski grad heroja, o čemu nam pišu Martina Čilag i Marija Mečenero, učenice 8. b razreda.

„U ranim jutarnjim satima uputili smo se prema Vukovaru zajedno s osmašima Osnovne škole Vladimira Nazora Nova Bukovica. Na početku smo pogledali dvije prezentacije zajedno s učenicima ostalih škola. Prva prezentacija govorila je o Titu, raspadu Jugoslavije, srpskoj hegemoniji i razlozima napada na Hrvatsku, dok je druga prezentacija govorila o ratu u Vukovaru, Trpinjskoj cesti (groblju tenkova), kukuruznom putu (putu spasa), o Vodotornju i Mitnici, o Blagi Zadri i njegovoj smrti te o samom padu grada Vukovara. Kasnije smo pogledali video snimak Vukovara 1994. godine iz zraka, što nas je vrlo dirnulo jer su grad činile same ruševine. Nakon prezentacija prošetali smo do križa na ušću rijeke Vuke u Dunav koji je podignut 1998. u čast svim poginulima za slobodu Hrvatske. Nakon šetnje imali smo slobodnog vremena pa smo prošetali do Dunava i ručali na brodu te nakon toga otišli u trgovački centar Golubica. Posjetili smo bolnicu gdje smo čuli kako je tamo bilo teško za vrijeme rata. Mislim da je to bio jedan od najtužnijih trenutaka toga dana. Zatim smo se uputili u gradski muzej Vukovara, dvorac Eltz, gdje smo naučili o davnoj prošlosti Vukovara.
Drugi dan posjetili smo Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti te memorijalno groblje u Vukovaru gdje se nalazi 938 bijelih križeva od kojih svaki simbolizira jednu žrtvu. Nakon toga otišli smo  u Spomen-dom Ovčara te na samu masovnu grobnicu. Nakon Ovčare stali smo pogledati Vodotoranj koji je simbol Domovinskog rata te se zaputili prema Centru Domovinskog rata, gdje smo vidjeli tenkove, brodove, topove, zrakoplove, oružje te replički prikaz srpskih koncentracijskih logora Stajićevo i Begejci. Nakon ručka zaputili smo se u Hrvatski dom gdje smo pogledali poučnu prezentaciju „Škola mira“ koja je govorila o samopouzdanju, miru i opraštanju. Na kraju je održan kviz znanja u kojem su našu školu predstavljali Martina Čilag i Marko Bušljeta.

Nakon dva dana razgledavanja i učenja o Vukovaru polako smo se zaputili svojim kućama. Nitko od nas nije ostao ravnodušan na ono što smo doživjeli i naučili u Vukovaru. Naučili smo da nikada ne smijemo zaboraviti žrtvu heroja koji su branili našu domovinu i dali život za nju te da njima možemo biti zahvalni jer danas živimo u slobodnoj državi. Međutim, naučili smo i opraštati jer u svijetu doista ima zlih ljudi, ali, bez obzira na rasu, spol, vjeroispovijest i nacionalnost, ima i onih dobrih.

Cijeli ovaj izlet zapravo nas je potaknuo na razmišljanje koliko je naš život vrijedan te smo shvatili da postoje neka sjećanja koje vrijeme ne briše jer, koliko god vremena prošlo, Vukovar nikada neće biti zaboravljen."