Dan sjećanja na holokaust

Autor: Hana Tepeš, 27. 1. 2015.

Danas smo u našoj školi obilježili Dan sjećanja na holokaust

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata. Ovaj se Dan obilježava diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Poljskoj.

Dan sjećanja na holokaust svake godine obilježavamo i u našoj školi kako bismo učenicima podignuli svijest o opasnosti od radikalnih i ekstremističkih pokreta i režima, o ljudskoj odgovornosti u civiliziranom društvu, o međusobnoj toleranciji bez obzira na rasnu, vjersku i nacionalnu pripadnost te kako bismo očuvali uspomenu na brojne žrtve holokausta.

Učitelj povijesti Vjekoslav Palatinuš s učenicima je uredio školski pano te im održao prigodno predavanje o holokaustu.

U siječnju učenici naše škole obilježili su i Svjetski dan mira te Svjetski dan vjerske slobode uredivši s nastavnicom Sanjom Cingel prigodan pano koji veliča osobe koje su posvetile život borbi protiv nasilja te prekidu neprijateljstva i ratova.

Obilježavanjem ovakvih važnih datuma u našoj školi učenicima nastojimo poslati snažnu poruku mira i zajedništva svih ljudi, naroda i nacija.