IV. Kamp papučkih rendžera

Autor: Svjetlana Carić, 23. 10. 2014.

Dana 21.10.2014. učenici naše Škole, zajedno s učenicima OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Orahovica, sudjelovali su u

IV. Kampu papučkih rendžera.

Oko 8.30 sati, u pratnji papučkih rendžera, krenuli smo na Jankovac.Tamo smo stigli oko 9.30 sati, gdje su nas dočekali glavna nadzornica Parka gđa. Gordana Kukić i rendžer Miroslav Mesić.

Nakon doručka, i upoznavanja sa sudionicima Kampa, gospođa Kukić objasnila nam je kako ćemo provesti dan u Kampu, te nas upoznala sa znamenitostima Parka prirode Papuk i najvažnijim informacijama o Parku.

Nakon uvodnog dijela, podijeljeni smo u dvije skupine i započeli s radionicama koje su vodili rendžeri.

U radionicama smo učili što je to Geocaching, kako se orijentirati u prirodi te smo prošli dio poučne staze po Jankovcu.

Rendžer Miroslav Mesić naučio nas je da na drveću postoje koordinate po kojima se možemo vratiti, ponovili smo kako odrediti strane svijeta pomoću znakova u prirodi te kako pronaći izgubljene osobe. U pronalaženju izgubljenih osoba pomaže im i rendžerski pas Lara.

Nakon sat vremena hodanja kroz šumu, skupine su imale drugu radionicu. S jednim od rendžera, Goranom Pavićem, učili smo o GPS uređaju i o Geocachingu, igri vrlo poznatoj u svijetu. Učenike je zanimala priča rendžera Alena Jurenca, koji je pričao o tome što znači biti rendžer, koje su njegove obveze i ovlasti. Naučili smo što je sve zabranjeno raditi u šumi.

Na kraju su učenici imali priliku pogledati, ali i sudjelovati u vježbi HGSS-a (Hrvatske gorske službe spašavanja).

Na tzv. Tirolskoj prečnici učenici su pokazali svoju neustrašivost i spuštali se užetom niz planinu. To nam se je najviše svidjelo. Hrabri HGSS-ovci koji su s nama vježbali su: Stjepan Gal, Igor Brkić i Vedran Runje.

Nakon ručka, finog graha, kojeg nam je skuhao rendžer Časlav Sikora, i još malo druženja s rendžerima i učenicima, otišli smo sretni i zadovoljni kućama, puni novih znanja i iskustava.

Zahvaljujemo svim rendžerima koji su nas svemu naučili i dobro nas čuvali u šumi Parka prirode Papuk.

Školsko uredništvo