Učitelj Velimir Tresk stopama Željka Majora

Autor: Svjetlana Carić, 22. 11. 2013.

Drugu godinu zaredom    Udruga   navijača „Čačinački  alkosi“ iz Čačinaca i Udruga  hrvatskih branitelja veterana i  dragovoljaca Orahovica, uz  pokroviteljstvo općine Čačinci,  su organizirali hodočašće pod  nazivom „Stopama Željka  Majora“  na relaciji Čačinci -  Vukovar.

I ove  godine, kao i prošle, hodočašću se pridružio naš učitelj Velimir Tresk.

Ponosni smo na našeg učitelja što je sudjelovao u ovom događaju i time pokazao poštovanje prema svima poginulima u Vukovaru.

Donosimo vam njegov osvrt na put.

"Smisao puta u Vukovar bio je odati počast svima poginulima u Domovinskom ratu, odlaskom pješice u mjesto gdje je žrtava bilo najviše. Jedna od žrtava je i naš sumještanin Željko Major, koji je ubijen na Ovčari.

Put za Vukovar započeo je 15.11.2013. paljenjem svijeća na grobu Željka Majora na mjesnom groblju u Čačincima. Put je trajao 3 dana, od čega je samog pješačenja bilo oko 29 sati.

Faze puta:

Čačinci – Našice, 15.11., od 15.00 do 21.30

Našice – Bizovac, 16.11., od 7.00 do 16.00

Bizovac – Osijek, 17.11., od 8.00 do 13.00

Osijek – Vukovar, 18.11., od 4.00 do 12.00

Ukupno nas je bilo 16 i to su bili članovi dviju udruga: Udruga navijača „Čačinački alkosi“ i Hvidre Orahovica.

Put nije bio lak. Svakim danom sve više žuljeva i bolova u nogama. Osim fizičkog napora, bio je to i veliki psihički napor. Bila je to psihička borba za dostizanje cilja, do osjećaja ponosa, vođena suosjećanjem i mislima o našim sunarodnjacima koji su hrabro držali grad Vukovar, Hrvatsku, borili se protiv neprijatelja, umora, hladnoće i gladi, kako bi postigli svoj cilj.

Pješačili smo u spomen svima koji su se borili i svim nevinim žrtvama. Ovih je 125 prijeđenih kilometara najmanje što smo mogli napraviti za sjećanje na njih.

Ovo mi je 2. put kako pješice idem do Vukovara povodom Dana sjećanja na Vukovar. Nadam se da ću sljedeće godine ići i 3. put te da će nam se pridružiti i veći broj ljudi.“

Učitelj:  Velimir Tresk